Sakarya Büyükşehir Belediyesi Raylı Sistem İstasyonları İçin İhaleye Çıkıyor

Sakarya Büyükşehir Belediyesi şehir içi raylı sistemde tren setlerinin siparişinden sonra şimdi de 4 yeni ara istasyon için ihaleye çıkıyor. Genel Sekreter Yardımcısı Fatih Turan, “Sakarya’da kurulacak şehir içi raylı sistem projemizde ilk etap için protokol imzalandı. TCDD Genel Müdürlüğü, Belediyemize 3 takım tren seti tahsis ediyor. Şimdi de 4 yeni ara istasyon için 30 Temmuz Pazartesi günü ihaleye çıkacağız” dedi.
2023 projeksiyonuyla ulaşıma köklü çözümler getirmek için çalışmalarına hızla devam eden Sakarya Büyükşehir Belediyesi, şehir içi raylı sistem projesi 1’inci etap çalışmaları kapsamında yapılacak 4 yeni ara istasyon için ihaleye çıkıyor. Genel Sekreter Yardımcısı Fatih Turan yaptığı açıklamada, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu’nun, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ve TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman ile imzaladığı şehir içi raylı sistem projesi protokolüne göre TCDD Genel Müdürlüğü’nün Sakarya Büyükşehir Belediyesi’ne 3 takım tren seti tahsis ettiğini hatırlattı. İmzalanan protokol ile ilgili bilgiler veren Fatih Turan, “Belediyemize tahsis edilen tren setlerimiz klimalı, engellilere uygun, modern ve son derece konforlu araçlar. Tren setlerimize bisikletle de binişler yapılabilecek ve Büyükşehir Belediyesi Akıllı Kart Uygulaması Sistemi (Kart54) trenlerimizde geçerli olacak. Tren setlerini TCDD’nin makinistleri çalıştıracak ve tren trafiğinin takibi TCDD’de olacak. İstasyonlardaki turnike, ücret toplama, güvenlik, temizlik ve halkla ilişkiler hizmetleri Belediyemiz tarafından yönetilecek. İmzaladığımız protokole göre hattın kullanımı ve araç tahsisi için TCDD’ye kira ödeyeceğiz.” diye konuştu.
Yapılacak olan ihale ve ara istasyonlar ile ilgili de açıklamalarda bulunan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Fatih Turan, “Şehir içi raylı sistem projesinin ilk etabını hayata geçiriyoruz. Tren setlerimizden sonra şimdi de güzergah üzerinde yapılacak 4 yeni ara istasyon için ihaleye çıkacağız. 80 metre uzunluğunda 2.5 metre genişliğinde döşemesi granit olan betonarme platform oluşturularak yapılacak istasyonlarımız Kentpark, 32evler, Terminal ve Arifiye Bahçelievler’de olacak. İhalemizi ise 30 Temmuz Pazartesi günü saat 10.30’da gerçekleştireceğiz” ifadelerini kullandı.


Kaynak : http://www.pirsushaber.com


Demiryolu Haberleri Ara

İlk yorum yapan olun

Yorumlar