Sakarya’daki Gar Binası yerinde kalıyor, Gar Binası ile Yeni Terminal arasına hafif raylı sistem geliyor

Gar Binası yerinde kalıyor, Gar Binası ile Yeni Terminal arasına hafif raylı sistem geliyor.
Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu bu açıklamayı yaptı.
Gar Binası ile Yeni Terminal arasında hafif raylı sistem olacağına göre, yeni bir iş merkezi yapılması da bu açıklamayla bitmiş oldu.
Şimdi Büyükşehir Belediyesi, Gar Meydanı’nda yapacağı düzenlemeyle Kent Meydanı’yla güzel bir doku oluşturacak büyük bir yeşil alan, yani nefes alma bölgesi daha oluşturmuş olacak.
Öncelikle şehre kazandırılan bu alanda kimin imzası varsa teşekkür etmek isterim.
Yıllardır kendi kaderine terk edilen Gar Meydanı yapılacak düzenlemeyle, yine vatandaşın gönül rahatlığıyla geçeceği, nefes almak için oturup dinleneceği bir yer olacağından eminim.
***
Gar Binası’nın kalkmaması hafif raylı sistem olarak yeni terminale yolcu taşıması beraberinde “Trafiğe etkisi ne olacak?” sorusunu da getiriyor.
Yani Haydarpaşa’ya günde 18 karşılıklı sefer yaparken bile geçitlerde sıkıntı yaratan trenin yerine hafif raylı sistemin konması ve bunun günde birçok kez gidip gelmesi “Trafiği etkilemeyecek mi acaba?” diye vatandaş bizlere soruyorlar.
Soranların birçoğu da “Keşke demiryolu Mithatpaşa’dan itibaren yer altına alınsa üstte kalan alanda bulvar olsa ne güzel olurdu.” diye de ekliyorlar.
Gerçekten de mükemmel olurdu ama bu işin maliyetinin yüksek olması Büyükşehir’in sanırım elini kolunu bağlıyor.
Trenlerin 30 ay çalışmaması aslında mükemmelde bir fırsat bu yeraltına alınması konusunda.
***
Geçtiğimiz akşam İstanbul’da Haydarpaşa Garı’nda yemek yerken, yan masada TCDD’den oldukları konuşmalarından belli kişilere kulak misafiri oldum.
Adapazarı-Haydarpaşa hattının TCDD’nin en karlı hattı olduğundan bahsediyorlardı. Merkezden Yeni Terminale taşınacak olmasına da şiddetle karşı çıkıyorlardı.
Hatta aralarından birisi Sakarya Büyükşehir Belediyesi ile yapılan toplantıya katılmış, konuşulanları anlatıyordu.
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın Belediyenin isteğine sıcak bakarak, yeni terminaline taşınmasına onay verirken, TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman ısrarla taşınmamasını istemiş, çeşitli alternatifler sunmuş.
Tren geçitlerinin trafiği etkilemesi konusunda Yeni Terminale gitmemek için geçitlere ‘alt ve üst geçit bile biz yapalım’ teklifinde bulunmuş.
***
Tabi tren Yeni Terminale gidince büyük bir yolcu kaybı olacağının farkında.
Masadaki diğeri “Yeni terminale gitmek demek, yarı yarıya yolcu kaybı demek. Adam yeni terminale tren için geldi belli bir saati var. Öte yanda terminalden 10 dakikada bir otobüs kalkıyor. Yolcu işi aceleyse hemen otobüsü tercih edecektir. O yüzden mutlaka tren merkezden kalkmalı.” Demekte.
Bir diğeri ise; “Adapazarı’nda 30 ay süreyle trenler 1 Şubat’tan itibaren çalışmayacak. İşte o zaman geçitlerin trafiği etkileyip, etkilemediği çok daha iyi belli olacak. Bana göre çözüm mutlaka alt veya üst geçit olmalı. Hem TCDD’ye yazık hem de vatandaşa yazık. Kesinlikle Yeni Terminale gitmemeli.” diye konuşuyordu.
***
Bu konuşulanlara göre TCDD’de yeni terminale taşınmaya sıcak bakmıyor. Genel Müdür Süleyman Karaman’ın taşınmamak adına trafiği geçitlerin engellediği gerekçesine alt ve üst geçit yapalım önerisi de aslında dikkate alınabilir.
Ne var ki artık Büyükşehir Bakan Binali Yıldırım’dan onayı almış durumda.
Madem alt ve üst geçit yapmayı üstlenebiliyor o zaman Mithatpaşa’dan itibaren demiryolunun yer altına alınmasını da TCDD yapabilir.
Böylece herkes memnun olur.
Tren yerinde kalır. Mithatpaşa’dan itibaren yerin altına alınmasıyla bir Bulvar daha kazanılır. Vatandaş da en ekonomik yolculuk olan treninden ayrılmamış olur.


Kaynak : http://www.habersakarya.comsohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar