TCDD personeline hakları veriliyor mu?

Ulaştırma Memur Sen Genel Başkanı Can Cankesen, demiryollarında çalışan personellerin birçok sorunu olduğunu söyledi. Hurhaber.com’a özel demeçte bulunan Cankesen, demiryolları personelinin ağır şartlar altında çalıştıklarını ve çalışanlarının yeterince haklarının verilmediğini sözlerine ekledi.
‘AĞIR SANAYİ KOLU’
Demiryollarının ağır sanayi hizmet kolunda yer aldığını söyleyen Cankesen, “Bu hizmet kolunda çalışan Demiryolcularda ağır sanayi çalışanlarıdır diyebiliriz. Demiryolculuk çileli bir meslektir. Gecesi gündüzü, bayramı tatili belli olmadan çalışanların özveri ile çalıştıkları, yaptıkları işlerine emeklerini, birçok zamanda meslekleri gereği yüreklerini kattıkları bir görevdir” dedi.
‘HERŞEYİN TELAFİSİ MÜMKÜN, İNSAN HAYATININ ASLA’
Demiryolculuğun zor bir görev olduğunu söyleyen ve meydana gelen kazalara dikkat çeken Cankesen, “Dedik ya, Demiryolculuk zor bir görevdir. Diye, buna örnekler verecek olursak, Son zamanlarda terörden dolayı yollar tehlikeli hale geldi. Terör örgütü yola patlayıcıyı döşeyerek uzaktan kumanda ile trenlerimiz geçerken patlatıyorlar. O trene bir zarar gelebilir, vagon, makine, içindeki yük her neyse her şeyin telafisi var ancak insan hayatının telafisi yok. Daha yeni Gaziantep’in İslâhiye ilçesine bağlı Fevzipaşa beldesinde yola konan patlayıcılardan dolayı iki makinist arkadaşımız yaralandı. Daha kötüsü de olabilirdi. Şükür yaralı olarak ta olsa kurtuldular. Bir ay olmadı Elazığ tarafında yine Demiryoluna patlayıcı kondu. Hedef yine demiryolu ve demiryolculardı” ifadelerine yer verdi.
‘TREN KAZALARINDA YAYALAR HATALI’
Basında yer alan haberlere sitemde bulunan Cankesen, “Demiryolu kaza ve olaylarına birde şu konuyu ilave etmek isterim. Basında sürekli duyarız tren araca çarptı şu kadar kişi öldü şu kadar kişi yaralı diye! olay olur olmaz, olay yerinde bulunan Demiryolcu kardeşim yardıma koşar, orada bulunan kazada hayatını kaybeden veya yaralananın yakınları o trenin personeline demiryolculara saldırarak darp eder hatta en son Denizli Aydın arasında bir makinistimize yaptıkları gibi bıçaklayarak günlerce komada ölüm kalım savaşı verdirirler. Bu konuyu açıklığa kavuşturmak gerekirse özellikle tırnak içinde belirtmek ve iddia etmek istiyorum. “Tren hiçbir zaman araçlara veya yayalara çarpmadı bu saatten sonrada çarpmayacak. Tren kendi yolunda ve seyrinde giderken yayalar veya araçlar trene çarpmakta böylelikle ölümcül veya yaralanmalı kazalar olmaktadır” dedi.
‘DEMİRYOLU ÇALIŞANLARI ZAM ALAMAMIŞTIR’
Demiryolcuların sorunlarına da değinen Cankesen, “Demiryolcuların birçok sorunları vardır. Bunların en başında yaptığımız görevin zorluk derecesine göre birçok kurumla kıyaslarsak ücretlerimizde eksiklik mevcuttur. Son 2011 YPK kararları sonrasında özellikle 15 unvana yakın demiryolu çalışanı zam alamamıştır.Halen 2008’den bu yana sözleşmeli personel temel ücretlerine yapılan zam ve skala ayarlamalarında Hareket Memuru,Tren teşkil memuru,Yrd.Makinist,Revizör,Kondüktör,Yol Bakım personeli gibi birçok unvan zam alamamış,yrd.hizmetler grubu ile aynı düzeye gelmişlerdir” sözlerine yer verdi.
‘ULAŞTIRMA MEMUR-SEN SORUNLARI ARAŞTIRIYOR’
Ulaştırma Memur-Sen olarak bu tür sorunlar için çalışmalar yürüttüklerini söyleyen Cankesen, “Bu konu ile ilgili sendikamızın çalışmaları sürmektedir. Çalışanlara ek bir YPK kararı çıkarılarak sözleşme temel ücretleri tavana takılanların bu mağduriyetlerinin giderilmesi veya temel ücret gruplarının 5 gruptan 3 gruba düşürülmesi yönünde talebimiz devam etmektedir. Şu an ek YPK kararı Kalkınma bakanlığındadır. Kalkınma bakanlığı yetkilileri bu konunun toplu sözleşme masasında çözülmesi gerekir demelerine rağmen biz bir defaya mahsus olmak üzere önceki uygulamalar gibi YPK tarafından ek bir karar yayınlanarak Demiryolu çalışanlarının büyük bir kısmını kapsayan bu mağduriyetin sona erdirilmesini talep ediyoruz” dedi.
‘YIPRANMA TAZMİNATIMIZ KALKTI’
Makinistlerin yıpranma tazminatlarının kalktığını söyleyen Cankesen, “Demiryolunda son 10 yıla kadar tren üzerinde görevli makinistlere yıpranma tazminatı veriliyordu. Tasarruf tedbirleri gereğince o da kalktı. Bu zor şartlarda çalışan özellikle bizim “Faal personel dediğimiz gece gündüz çalışan personel yıpranma hakkından faydalandırılmalıdır” dedi.
‘PERSONEL SIKINTIMIZ VAR’
Demiryollarında çalışacak personel sıkıntısı olduğuna işaret eden Cankesen, “Birçok unvanda, çalışacak personel eksikliğimiz bulunmaktadır. Son dönemde Demiryolu yönetimi eksik personel bulunan bazı unvanları tespit ederek öncelikle kurum içinden o görevlere takviye yapmaya başlamıştır. Bu durum sendikamızca da takdir edilmektedir. Yönetim ve İnsan kaynakları ile yaptığımız görüşmelerde 1-2 yıl içinde görev bazında eksik personel ile çalışma yapılmayacağı bilgisini alıyoruz. Faal personelin çalışma şartları ve sürelerinde daha düzenli olunmalıdır. Kazaya en yakın grup bu gruptur. Düzensiz çalışma saati ve ortamı, olabilecek kazaya davetiye çıkarabilir” dedi.
‘AVRUPA’DA VAR BİZ DE YOK’
Cankesen, birçok hakkın kendilerine verilmediğini belirterek, “Bu örneklere sıralı olarak birkaç ilave daha yapabiliriz. Gece vardiyası zammı, hafta sonu, bayram çalışması vs. almıyoruz. Birçok bölgede 30.000 Volt elektrik altında yani kataner altında çalışıyoruz. Avrupa’da Kataner altı çalışma tazminatı var bizde yok” dedi.
‘YEMEK HAKKI YENİ KANUNLA VERİLDİ’
Yeni kanunla çalışan personele yemek hakkı verildiğini söyleyen Cankesen, “Çıkarılan bir kanunla tren üzerinde çalışan personele yemek hakkı verildi.Bu hakka,söz yerindeyse bir devrim diyebiliriz.. Başta Sn.Binali Yıldırım’a ve TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman’a teşekkür etmek lazım ancak bu kapsama 7/24 çalışan faal personeli de ilk etapta dahil etmek ardından da tüm çalışanların emeklerinin bir karşılığı olarak yemek hakkından faydalandırılmasını sağlamak gerekir” dedi.
‘YETERİNCE HAKLAR VERİLMİYOR’
Demiryolu çalışanlarının haklarının yeterince verilmediğini söyleyen Cankesen, “Sorunuzda belirttiğiniz gibi TCDD çalışanları haklarını yeterince alıyor mu? Derseniz kısmen alsak ta eksiklerimiz var. Ancak iyi niyetimizi koruyoruz. Çünkü karşımızda muhatap olduğumuz yöneticilerin iyi niyetli olduklarını ve personel lehinde yapılabilecek çalışmalarda destek olacaklarına inanıyoruz. Kurumun kalkınmasında yönetim ve çalışanlar iyi niyetlerini korurlarsa hem kurum hem de çalışanlar iyi bir yere gelir” ifadelerini kullandı.
‘BAŞARI EKİP İLE OLUYOR’
Cankesen, sözlerini şu şekilde tamamladı: ‘Başarı birlik, beraberlik ve ekip ile olur. Demiryollarında bir başarı varsa ki var.Bu başarının en büyüğü Demiryolcuların özverili çalışmalarıdır.Bunu da herkesin kabul etmesi gerekir.Sendikal olarak mücadelemiz Demiryolcuların daha modern,daha insana yaraşır çalışma ortamları,şartları ve ücretleri olana kadar da devam edecektir.Hem kurumun hem de çalışanların kalkınması açısından elimizden geleni yapacağız.


Kaynak : www.timeturk.com


İlk yorum yapan olun

Yorumlar