YHT Gar İhalesi 28 Ağustosta yapılacakTürkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryollarının modeliyle Ankara’ya yapılması planlanan Yüksek Hızlı Tren Garı için 17 Temmuz olarak açıklanan ihale tarihi, şartnameyi alan firmaların talebi üzerine bir kez daha ertelendi. İhale, 28 Ağustosta gerçekleştirilecek.
Başta Ankara, İstanbul, İzmir, Konya ve Eskişehir olmak üzere hızlı trenin geçtiği illere çağdaş mimarisiyle öne çıkan otel, alışveriş ve eğlence merkezleriyle donatılmış 5 yıldızlı istasyonlar inşa etmeyi hedefleyen TCDD, bu kapsamda Ankaraya inşa edilecek uzay üssü görünümündeki hızlı tren istasyonu için son adımı atıyor.
Celal Bayar Bulvarı ile mevcut gar binasının arasındaki araziye yapılması planlanan Ankara Hızlı Tren Garı, 21 bin metrekarelik alan üzerine inşa edilecek. Günde 50 bin, yılda 15 milyon yolcu kapasitesine sahip garın zemin katında yolcu dinlenme salonları ve büfeler bulunacak. Garın iki katına 5 yıldızlı otel yapılacak, çatı katında ise restoran ve kafeler olacak. Tesisin zemin katının altında peronlar ve bilet satış gişeleri, bir alt katta ise 3 bin araçlık kapalı otopark yer alacak.

Kaynak : www.cumrapostasi.com

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.