Adana metrosu insanları taşırken, köprüsünün altıda vatandaşları serinletiyor

Adana’da hizmete giren metro insanları taşırken, köprüsünün altında da sıcaktan bunalan vatandaşlar serinliyor.
Adana’da 1996 yılında yapımına başlanan ve 2010 yılında hizmete giren metro insanları taşırken, köprüsünün altında da sıcaktan bunalan vatandaşlar serinliyor.
Adana’da şehiriçi trafiği rahatlatmak için Aytaç Durak başkanlığı döneminde 1988 yılında hafif raylı sistem projesi yapıldı. Adana’yı kuzeybatı-güneydoğu yönünde katedecek şekilde tasarlanan metronun yapımına 1996’da başlandı. Sistem, 339 milyon 863 bin 726 dolara ihale edildi ancak 2001 yılına gelindiğinde ihale edilen para bitti. Metro çalışmaları da para olmadığı için 2007 yılına kadar durdu. AK Parti hükümetinin 2007 yılında 194 milyon dolar ek ödenek vermesiyle birlikte metro, 14 yıl aradan sonra 14 kilometre olarak 14 istasyon halinde Mayıs 2010 yılında açılarak hizmet vermeye başladı. Metronun Adanalılara toplam maliyeti ise 534 milyon dolar oldu.
Metro toplu taşımacılıkta kolaylık sağlarken, yazın da özellikle Güney Kuşak Bulvarı üzerinde yüksek köprü üzerinden giden metro vatandaşlar için serinleme mekanı haline geldi. Metro köprüsünün altında Güney Kuşak Bulvarı’nı ikiye ayıran refüjde vatandaşlar, Adana’nın nemle birlikte 45 dereceye varan bunaltıcı ve kavurucu sıcağında serinlemeye çalışıyor. Ramazan olması nedeniyle de sıcaktan bir hayli etkilenen vatandaşlar, metro köprüsü altına gelerek burada serinliyor. Öğle namazından sonra tercih edilen köprü altında refüjde uzanan vatandaşlar, burada saatlerce uyuyor. Yoldan geçen araba seslerine aldırmadan uyuyan vatandaşlar, kendilerine has yastık çeşitleri de geliştiriyor.
Bir vatandaşın tahta bir sandalyeyi, başka bir vatandaşın ise plastik sandalyeyi ters çevirip yastık yaparak uykuya dalması görenleri hayrete düşürüyor. Köprü altında uyuyan vatandaşlar, evlerde sıcaktan duramadıklarını, bu nedenle serin olan köprü altına gelip burada dinlendiklerini belirterek, “Öğle namazından çıkıp buraya geliyoruz. Bir sonraki namaza kadar burada dinlenirken uykuya dalıyoruz. Burası çok güzel, çok serin” dedi.


Kaynak : http://www.adanahaber.com


İlk yorum yapan olun

Yorumlar