AK Parti sadece İZBAN’a onay verdi

İBB Meclisi Ağustos 2’inci oturumunda sermaye artışı tansiyonu yükseltti. Belediyeye ait şirketlere yapılan 54 milyon liralık sermaye artışı AK Parti ve CHP Grubu arasında tartışmaya neden olurken, en büyük sermaye artışını alan şirket ise 40 milyon lira ile İZULAŞ oldu.
ESRA KAPAR
İzmir Büyükşehir Belediyesi Ağustos Ayı Olağan Meclis Toplantısı 2’inci oturumunda belediye şirketlerine yapılaması planlanan 54 milyon liralık sermaye artışı yine mecliste seslerin yükselmesine neden oldu. Aziz Kocaoğlu’nun katılmadığı Meclis Başkanvekili Adnan Oğuz Akyarlı’nın yönettiği meclis toplantısında bayramdaki ulaşım tarifesinde uygulanacak indirim ücretleri ve Kabristan seferleri de açıklandı. 54 milyon liralık sermaye artışında 40 milyon liralık payı alan İZULAŞ şirketi olurken, İZDENİZ 3 milyon 716 bin lira, Ege Şehir Planlama Şirketi 1 milyon 893 bin lira pay aldı. AK Parti Grubunun tepki göstererek onay vermediği meclis kararında TCDD ile Büyükşehir’in ortaklaşa kurduğu İZBAN da 7 milyon 50 bin liralık sermaye artışı aldı. AK Parti Grubunun onay vermemesine tepki gösteren CHP’li Meclis Üyesi Uğur Yelekli, İZULAŞ, İZDENİZ ve ESHOT gibi şirketlerin şehirde ulaşım hizmetini sağladığını belirterek, “Belediye kar amacı gütmediği için taşımaları da mümkün olduğu kadar düşük ücretlerde yapıyor. Ardından yılsonu geldiğinde meclis kararı ile bu durum sübvanse ediliyor. Dünya’nın her yerinde bu durum böyledir. AK Parti grubu belediye şirketlerine onay vermezken TCDD’nin yüzde 50 ortak olduğu şirket için onay veriyor. Ben buradan soruyorum. Ayrımcılık mı yapılıyor. Yoksa verilen karar siyasi midir?” diyerek tepki gösterdi.
Çakar: “Kamu zararıdır”
CHP’li Meclis Üyesi Uğur Yelekli’nin sözlerine tepki gösteren ve grubu adına konuşan AK Parti Grup Başkanvekili Yusuf Kenan Çakar, asla böyle bir ayrımcılık yapmadıklarını, ayrımcılığın AK Parti’ye yakışmayacağını ifade etti. Belediye şirketlerine gelen sermaya artışının tek gerekçesinin kamu zararı olduğunun altını çizen Yusuf Kenan Çakar, “Biz kamu zararı olduğu için onay vermedik. İZBAN’da ise bir zararın sübvanse edilmesi gibi bir durum yok. İZBAN sermaye artışını yatırımlar ve yeni tren setleri almak için istiyor” dedi. Sermaye artışı konusunda yaşanan tartışmaların yanı sıra bayram ulaşımı için yüzde 50 indirim kararı alınırken, havaalanı seferi yapan otobüsler ile Baykuş seferler ve 3-5’lik kartlar ise yüzde 50’lik indirimden yararlanamayacak. Ayrıca arife günü ile bayramın üç günü kabristanlara gidecek vatandaşlar için de 08.00-16.00 saatleri arasında Hacılarkırı, Bornova, Karabağlar, Yeşilyurt, Soğukkuyu, Doğançay, Örnekköy, Balçova, Narlıdere ve Buca kabristanlarına ücretsiz ek otobüs seferleri düzenlenmesi kararı alındı.


Kaynak : www.egetelgraf.com


İlk yorum yapan olun

Yorumlar