Ankara Metrosu vagon ihalesinde CAF firmasının yapmış olduğu itiraz reddedildi

6 aydır sonuçlandırılamayan Ankara Metrosu vagon ihalesinde en iyi 2. teklifi veren İspanyol CAF’ın itirazı reddedildi. Bakanlığın, en iyi teklifi veren Çinli CSR firmasıyla sözleşme imzalaması bekleniyor.
Yaklaşık 6 aydır sonuçlanması beklenen ancak bir türlü sonuçlanmayan metro vagon ihalesinde İspanyol engeli aşıldı. Ulaştırma Bakanlığı’nın, Ankara Metrosu için 324 set metro aracı almak üzere açtığı ihalede 2. en iyi teklif veren İspanyol CAF’ın, Kamu İhale Kurumu’na (KİK) yaptığı şikayet başvurusu incelenerek reddedildi. İhale sürecini durduran itirazla ilgili KİK verdiği itirazın reddi kararı, 1 karşı oy nedeniyle oy çokluğuyla alındı. İhale sürecini durduran İspanyol CAF’ın itirazının reddedilmesiyle, ihale sürecine geri dönüldü. Bakanlık hazırlıklarını tamamlayarak sözleşme imza sürecini başlattı. Bakanlığın ihalede en düşük teklifi veren Çinli CSR’la yarın sözleşme imzalaması bekleniyor.
3 teklif gelmişti
Ulaştırma Bakanlığı’nın Ankara metrosu için açtığı 324 adet vagon ihalesi 5 Mart’ta yapıldı. İhaleye 3 teklif verildi. En düşük telifi 322 milyon dolarla Çinli CSR Zhuzhou, ikinci teklifi 321.8 milyon Euroyla İspanyol CAF verdi. İhalede en fazla ismi geçen Güney Koreli Rotem ise 511 milyon dolarla en yüksek fiyatı istedi. Bakanlığın 324 set vagon üretiminde yüzde 51 yerli sanayi şartı koymasıyla, ihale Türkiyedeki sanayi sektöründe büyük heyecan yaratmıştı.
KİK resmi kayıtlarına göre İspanyol CAS, 31 Mayıs 2012 tarihinde kuruma itirazen şikayet başvurusu yaparak, ihale sürecini durdurdu. İhaleyle ilgili kuruma yaklaşık 4 bin lira yatırarak şikayet başvurusu yapan İspanyol CAS’ın başvurusuyla ilgili incelemeyi KİK Temmuz ayı sonunda karara bağladı. Karar, 18 Temmuz’da hem ihaleyi yapan idareye hem de İspanyol CAS’a bildirildi. Karar metninde, CAS’ın ihalede teklif veren şirketlerden istenen yeterlilik belgelerinin en düşük teklifi veren Çinli CSR tarafından sağlanmadığı, ihalenin buna dönük değerlendirme sürecini işletmediği savunulduğu yer aldı. Ancak KİK, yapılan incelemede şirketin itirazı ve şikayet başvurusunun reddine karar verdi.
Şirketin KİK kararına tebliğ tarihinden itiraben 60 gün içinde mahkemeye gitme hakkı bulunuyor.
KİK kararının oy birliğiyle değil, oy çokluğuyla alındığı da karar metninde yeraldı.
İspanya-Çin kapışmıştı
Ulaştırma Bakanlığı’nın, Ankara Metrosu için 324 set metro aracı almak üzere açtığı ihale 14 Şubat’ta yapılacakken, tarih 5 Mart’a ertelenmişti. İhale şartnamesinde araçların 75 seti için ‘yüzde 30 yerli sanayi katkısı’ şartı konulmuş ve teslimatın da önce 14 ayda, daha sonra süre uzatılarak 20 ayda teslim edilmesi öngörülmüştü. İhale şartnamesine göre, işi üstlenecek olan firma, sözleşme imzalandıktan 20 ay sonra 15 araçlık partiler halinde ilk teslimata başlayacak. Araçların tamamı 39 ay içerisinde teslim edilecek. Metro araçlarının ilk 75’inde en az yüzde 30 yerli katkı payı öngörülürken, kalan bölümünde ise yerli katkı oranı yüzde 51 olacak. Ankara metrolarının faaliyete geçeceği tarih ise 2013 yılı sonu.


Kaynak : Vatan


İlk yorum yapan olun

Yorumlar