Ankara Yüksek Hızlı Tren Garı İçin Tek Teklif Geldi

TCDD’nin Ankara-İstanbul YHT Projesi kapsamında yap-işlet-devret modeliyle yapılacak Ankara Yüksek Hızlı Tren Garı için tek teklif Limak İnşaat-Kolin İnşaat-Cengiz İnşaat konsorsiyumundan geldi.
İhale şartnamesine göre, ihaleyi kazanan firma, garın yanı sıra peronlar ile tren setleri yıkama tesislerini yapacak, peronlara rayları ise TCDD döşeyecek. Yapım süresi ise 2,5 yıl olarak belirlendi.
PROJE REVİZE OLDU
TCDD Genel Müdürlüğü, Yüksek Planlama Kurulu’nun tavsiyesi doğrultusunda, Ankara Yüksek Hızlı Tren Garı’nın metro hatlarına entegrasyonu yönünde projeyi revize etti. Buna göre, Ankara Büyükşehir Belediyesi, Batıkent metrosu ile Keçiören metrosunun kesiştiği yer olan Atatürk Kültür Merkezi durağından başlayan ve Ankara Yüksek Hızlı Tren Garı’nın altından geçerek, Genelkurmay kavşağından Çayyolu metrosuna bağlanacak yeni bir metro hattının etüd projelerini hazırladı.
Etüd pr ojeye göre, Genelkurmay kavşağı ile Atatürk Kültür Merkezi arasına yapılacak metro hattı yerin 25 metre altından geçecek.
Projelerin tamamlanmasının ardından, TCDD Genel Müdürlüğü, Yüksek Planlama Kurulu’nun tavsiyesi doğrultusunda, Ankara Yüksek Hızlı Tren Garı’nın hafif raylı sistem Ankaray’ın yanı sıra metro hatlarına da entegrasyonu yönünde Ankara Büyükşehir Belediyesi ile protokol imzaladı. Hazırlanan protokol, TCDD Genel Müdürlüğü’nün Yönetim Kurulu ile Belediye Meclisi’nde de onaylandı.
İLK İHALESİ GEÇEN YIL YAPILMIŞTI
TCDD, ‘uzay üssü’ görünümündeki hızlı tren istasyonu için ilk olarak 20 Ocak 2011’de ihaleye çıkacağını duyurmuştu. Şartname satın alan firmaların tesisin altından geçmesi planlanan metronun sıkıntı yaratabileceği yönündeki çekinceleri nedeniyle ihale, 22 Şubat 2011 tarihine ertelenmişti.
Bu tarihte de firmaların talebi nedeniyle 2 Mart 2011 tarihine ertelenen ihaleye, Limak İnşaat ve (Hindistan Merkezli) GMR Infrastructure Ortak Girişimi ile İÇTAŞ ve Cengiz İnşaat Ortak Girişimi teklif vermişti. Yap-işlet-devret (YİD) modeli ile toplam 100-150 milyon dolarlık yatırımla inşa edilecek projenin ihalesi daha sonra iptal edilmişti.


Kaynak : www.ntvmsnbc.com


İlk yorum yapan olun

Yorumlar