Bursada Heykel – Garaj tramvayının temeli atıldı, çalışmalarda esnaf ve vatandaşa zarar verilmeyecek

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacak 6,5 kilometrelik Heykel – Garaj (t1) Tramvay Hattı inşaatının temeli törenle atıldı.
Kültürpark Lunapark yanındaki otopark alanında düzenlenen törende konuşan yüklenici firma temsilcisi, “İnşaat sırasında vatandaşlara ve esnaflara mümkün olduğunca zarar vermeyeceğiz.” dedi. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ise Bursa’nın 100 yıllık hayalini gerçekleştirdiklerini belirtti. Altepe, “Bizler Bursa’ya çağ atlatmak için uğraşıyoruz. Bunları engellemek kimseye fayda sağlamaz. Bunu engellemeye çalışmak bir ayıptır. Gerçek Bursalı projeye destek verir, köstek olmaz. Biz asırlık özlemi hayata geçiriyoruz.” diye konuştu.
Tramvay hattının temel atma törenine Milletvekili İsmet Su, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, ilçe belediye başkanları ile çok sayıda davetli katıldı. Törende konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Altepe, şehir içi ulaşım sorununu çözmek için dünya genelinde modern ülkelerde ne yapılıyorsa onu yapmaya kararlı olduklarını ifade etti. Altepe şöyle konuştu: “Biz burada yeni bir icat yapmıyoruz. Dünya genelindeki örneklere baktık. Denenmiş sistemleri şehrimize getiriyoruz. Anıtlar Kurulu’ndan ve diğer ilgili kurumlardan gerekli yasal izinleri aldık. Bayram öncesine kadar iç hattı bitireceğiz. Bayram sonrasında da Altıparmak Caddesi’nde inşaata başlayacağız. Yüklenici firma temsilcisinin dediği gibi inşaat sırasında esnaflara ve vatandaşlara zarar vermemek için itinalı çalışacağız. Biz, ulaşıma yönelik yatırımlarımızı şehir insanımız için yapıyoruz. Bunu engellemek hoş olmaz.”
Toplamda 6,5 kilometrelik Heykel – Garaj Tramvay Hattı ihalesini kazanan İspanyol Comsa SA şirketi ile 19 Temmuz’da sözleşme imzaladıklarını hatırlatan Başkan Altepe, zaman kazanmak için ray ve bazı teknik malzemeleri ihale dışı tutup, siparişleri daha önceden verdiklerini söyledi. Polonya’dan alınan 17 kilometre uzunluğundaki rayların Bursa’ya ulaşmasının ardından inşaata hemen başladıklarının altını çizen Altepe sözlerine şöyle devam etti: “Ulaşım açısından kentin en sıkıntılı bölgesinde yapılacak projenin kısa zamanda tamamlanması için gerekli tüm tedbirleri almıştık. Bu nedenle zaman kazanmak için ihale dışı tuttuğumuz rayların siparişlerini önceden vermiştik. Şimdi raylarımız geldi. Makaslar da birkaç gün içinde gelecek. Hedefimiz 10 aydan daha kısa zamanda hattı tamamlayıp, ulaşıma açmak. Ancak Ramazan Bayramı’na kadar hattın geçeceği ana caddelerde herhangi bir çalışma yapmayacağız. Bu süreyi şantiye kurulması ve teknik çalışmalarla değerlendireceğiz.


Kaynak : www.haberdar.com


İlk yorum yapan olun

Yorumlar