CHP Etimesgut İlçe Örgütü ile Etimesgutlulardan, 'Etimesgut Hurdalık Olmasın' Eylemi

CHP Etimesgut İlçe Örgütü ile Etimesgutlular, Şeker Fabrikası arazisine yapılması planlanan Yüksek Hızlı Tren Terminali ile Bakım Onarım Atölyeleri projesine karşı eylem yaptı…
Ellerinde pankartlar, sloganlarla Emirler Tren İstasyonu’nda biraraya geldiler…
“Etimesgut hurdalık olmasın” diyerek Şeker Fabrikası arazisine yapılması planlanan Yüksek Hızlı Tren Terminali ile Bakım Onarım Atölyelerini protesto ettiler…
Cumhuriyet Halk Partisi Etimesgut İlçe Teşkilatı üyeleri ve çevre sakinlerinin eylemine CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın da destek verdi… Ankara İl Başkanı Zeki Alçın’ın yanı sıra İl Yöneticileri, PM Üyeleri, Çankaya İlçe Başkanı Mehmet Perçin ve yönetimi, Pursaklar İlçe Başkanı Mehmet Aydın’da eylemi destekleyenler arasındaydı.
Ulaşım ana planlaması ile şehir planlamasının birlikte ve rasyonel temelde götürülmemesini protesto ettiklerini söyleyen Günaydın, birkaç kilometre ötedeki TCDD’nin Marşandiz tesislerini işaret etti…
Günaydın, “Orada bakım atölyeleri, bakım-onarım fabrikaları, manevra sahaları ve yükleme rampaları var. Şimdi orada gerçekleştirilebilecek bu işlemlerin tümü arkamızda gördüğünüz şeker fabrikası arazisinde yapılmaya çalışılıyor. Burada 16 bina, 34 hat yapılacak ve 50 tren seti bakım atölyesi kapasitesine sahip olan ağır ana bakım atölyesi kurulacak.” Açıklamasında bulundu.
Günaydın, Etimesgut ve Ankara için bunun büyük tehlike yaratacağını açıklarken Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’e seslenerek kendilerinden daha duyarlı olmasını istedi. Günaydın, “Bunun anlamı ağır kimyasal atıkların hem toprağa hem de yer altı sularına karışmasıdır.” Dedi.
Etimesgutlular da yapılması planlanan Yüksek Hızlı Tren Terminali ile Bakım Onarım Atölyeleri projesine tepkilerini pankartlarla dile getirirken CHP Etimesgut İlçe Başkanı Memet Yula’da burada yaptığı açıklamasında şöyle konuştu:
Yüksek Hızlı, Demiryolunda çalıştırılan hızlı tren setlerinin tamir, bakım , onarımlarının yapılabilmesi için Ankara Etimesgut Şeker Fabrikası yerleşkesinde toplam 320.000 m2 arazide 16 adet bina, 34 adet hat ve 50 tren seti bakım kapasiteli olarak Ana Bakım Onarım Atölyesi ile YHT Batı Garı kurulması planlanmaktadır.
Bakım Atölyeleri Yapıldığında,
• Ağır kimyasal atıklar yoluyla toprağın ve yeraltı su kaynaklarının zehirlenmesi
• Ağır kimyasal atıklar yoluyla havanın kirlenmesi
• Gürültü kirliliği
• Görüntü kirliliği
• Ses kirliliği
• Çevresindeki bina, arsa vb. gayrimenkullerin değerlerinin düşmesi
Etimesgut halkı, bu zehiri yutması için konu işsizlikle ilişkilendirilerek aldatılmaya çalışılıyor.
Ağır bakım atölyelerinin Etimesgut halkı için iş olanağı yaratacağı tamamen yalandır.
1- Atölyelerinde çalışacak işçi sayısı çok değildir
2- Özel sektörden temini yöntemi nedeniyle İşçiler doğrudan TCDD tarafından istihdam edilmemektedir
3- Kamu Kuruluşlarının işe personel alım yöntemleri kanunla düzenlenmiştir. Kanunlara göre sadece Etimesgut’tan işçi alımı diye bir şey söz konusu olmaz.
ETİMESGUT HALKININ ÜZERİNE YIKILMAYA ÇALIŞILAN BAKIM ATÖLYELERİ, BULUNDUĞU ÇEVREYİ HURDA METAL YIĞINLARINA ÇEVİRECEK, BÖLGE HALKINA BİR YARAR SAĞLAMAYACAĞI GİBİ YAKIN GELECEKTE ÇOK BÜYÜK DEĞER KAZANACAK VE ETİMESGUT HALKI İÇİN MÜKEMMEL BİR YAŞAM ALANI OLABİLECEK ARAZİNİN GERİ DÖNÜLMEZ ŞEKİLDE YOK OLMASINA NEDEN OLACAKTIRKaynak : www.flasgazetesi.com.tr

Armin

Rail Industry Show 2020

sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar