Cumhurbaşkanı Gül'e İzmir gezisinde TCDD Genel Müdür Yardımcısı Veysi Kurt brifing verdi

Alsancak Limanı ‘model’ alacak
Konuk Cumhurbaşkanı Berdimuhammedov, İzmir ziyaretinde incelemelerde bulunduğu liman hakkında brifing aldı. Ülkesindeki limanların yenilenmesi ve yeni liman projelerinde işbirliği teklifinde bulundu
MURAT ŞAHİN (YENİ ASIR HABER MERKEZİ)
Türkmenistan yeni limanlarını İzmir Alsancak Limanı modeli ile kuracak. İzmir’de incelemelerde bulunan Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhammedov, Alsancak Limanı ziyareti sırasında limandan etkilenerek, Türkmenistan’da mevcut limanların yenilenmesi ve yeni liman projelerinde işbirliği yapma kararı aldı. Dün özel uçakla İzmir’e gelen Berdimuhammedov, Türkmenistan’dan gelen bir halk dansları ekibinin gösterisiyle karşılandıktan sonra, ilk olarak Alsancak Limanı’na gelerek incelemelerde bulundu. Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ile Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık’ın katıldığı basına kapalı gerçekleşen toplantıda Berdimuhammedov’a, TCDD Genel Müdür Yardımcısı Veysi Kurt brifing verdi. Yarım saat kadar süren brifingden çok etkilenen konuk Cumhurbaşkanı’nın, ülkesindeki limanların yenilenmesi ve yeni limanların kurulmasında Alsancak Limanı modelinden yararlanma kararı aldı.
‘BİZİ DAVET ETTİ’
Toplantı sonrası Yeni Asır’a değerlendirmede bulunan TCDD Genel Müdür Yardımcısı Veysi Kurt, İzmir Limanı’nın kuruluşundan bugüne kadar ne gibi çalışmalar yaptıklarını konuk Cumhurbaşkanı’na anlattıklarını söyledi. Limanda TCDD olarak gerçekleştirdikleri yeni yatırımlardan da bahsettiklerini ve gelecek hedeflerini anlattıklarını açıklayan Kurt, “Türkmenistan Cumhurbaşkanı Gurbanguli Berdimuhammedov bizi dikkatlice dinledi. Notlar aldı. Ülkesindeki limanların yenilenmesi ve yeni limanların kurulması projelerinde, Alsancak Liman modelinin uygulanmasını istedi. Bununla ilgili olarak bizi de ülkesine davet etti. Önümüzdeki günlerde belirlenecek olan bir ekiple başta İzmir Limanı olmak üzere Türkiye’deki limancılık tecrübesi ve bilgilerini Türkmenistan yetkilileri ile paylaşmak için bu ülkeye gideceğiz” dedi.
Liman İşletme Müdürlüğü’nde verilen brifingin ardından 2 geminin yer aldığı kruvaziyer limanından başlayarak konteyner limanını aracı ile gezen konuk Cumhurbaşkanı ve Türkmenistan Heyeti limandan da fotoğraflar ve video görüntüsü aldılar. Cumhurbaşkanı ve Heyeti daha sonra Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ile birlikte Crowne Plaza Oteli’ne geçtiler.
Otele gelişinde Türkmenistan’da yatırımları bulunan Türk şirketi Cotam Enterprises şirketinin Onursal Başkanı Muammer Ağım ve Yönetim Kurulu Başkanı Seda Gengörü tarafından karşılanan konuk devlet başkanı, otel önünde Hancı Halk Oyunları ekibi tarafından sunulan zeybek oyunu gösterisini, Muammer Ağım’ın elini tutarak izledi. Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhammedov, otelde yenilen öğle yemeğinin ardından Cotam Enterprises şirketi yöneticileriyle görüştü.
Berdimuhammedov’un burada ülkesine yapılmak istenen yatırımlar hakkında bilgi aldığı öğrenildi.
Türkiye’nin en önemli limanı
İzmir Alsancak Limanı, konumu, niteliği ve hinterlandı nedeniyle Türkiye’nin en önemli limanlarından biri. 1950’li yıllarda yapımına başlanan limana hala yatırım yapılıyor. Daha önce özelleştirme ihalesine çıkan ancak iptal edilen Limanı şu anda TCDD işletiyor. Yaklaşık 100 bin kişiye iş kapısı sağlayan Alsancak Limanı, için daha önce açıklanan 400 milyon liranın üzerindeki yeni yatırımlar devam ediyor. Bu yatırımlar sonunda limanın kapasitesi 1 milyon TEU’dan 3 milyon TEU’ya çıkacak. Limanda 2 ay sonra 100 bin metrekarelik yeni konteyner depolama alanı faaliyete geçecek. Limandaki ekipman da yenilenirken, altyapısı bozulan alanlarda iyileştiriliyor. Bununla birlikte Yenikale ile liman arasında 250 metre genişlikte 16 metre derinliğinde kanal açılması için İzmir Büyükşehir Belediyesi TCDD birlikte çalışarak limana daha büyük tonajlı gemilerin girmesi de sağlanacak.


Kaynak : www.yerelgundem.com


İlk yorum yapan olun

Yorumlar