DEMİRYOLCUYUZ DERNEĞİ HAYAT VE DEMİRYOLU KONULU FOTOĞRAF YARIŞMASI DÜZENLİYOR

YARIŞMANIN ADI
Hayat ve Demiryolu


YARIŞMANIN AMACI
Dünü ve bugünü ile ülkemiz demiryollarını ve demiryollarımızda yaşanan güncel gelişmeleri fotoğraf sanatı yoluyla kamuoyu ile paylaşmaktır.

YARIŞMANIN KONUSU
Fotoğraf sanatının önerdiği kurallar kullanılarak, demiryol kültürümüzü ve ülkemiz demiryollarının gelecek kuşaklara fotoğraf sanatçılarının bakışı ile aktarılmasıdır.

DÜZENLEYEN KURUM:
Yarışma “Ankara Demirspor Kulübü” nün desteğiyle “Demiryolcuyuz Derneği” tarafından düzenlenmektedir.

KATILIM KOŞULLARI
Yarışma, Seçici Kurul Üyeleri, Yarışma Sekretaryası, Kulüp ve Dernek Yönetim Kurulu Üyeleri ve onların birinci derece yakınları dışında tüm amatör ve profesyonel fotoğraf sanatçılarına açıktır.

FOTOĞRAF ADEDİ
Her yarışmacı en fazla beş adet fotoğraf ile yarışmaya katılabilir.

FOTOĞRAFLARIN BOYUT VE NİTELİKLERİ
Yarışmaya sadece renkli sayısal (dijital) fotoğraflar katılabilir.

YARIŞMA FORMATI
Yarışma, renkli sayısal kategoridedir.
Fotoğraflarda renk, kontrast ve yoğunluk gibi düzeltmeler yapılabilir. Fotoğrafın özünü değiştiren uygulamalar ve kolaj kabul edilmeyecektir.
Fotoğraflar, ülkemiz demiryol şebekesi dahilinde çekilmiş ve daha önce hiçbir yarışmada ödül, mansiyon ve sergileme almamış olmalıdır. Ödül almış fotoğraflar kadraj farklılığıyla tekrar katılamaz.
Kent içi raylı sistem fotoğrafları (metro, tramvay vb.) kabul edilmeyecektir.
Fotoğraflar, kısa kenarı en az 2500 piksel olacak şekilde 8 bit RGB, 300 DPI, en yüksek sıkıştırma oranı (12) olarak JPG formatında CD’ye kaydedilmiş olacaktır. Katılan fotoğrafların varsa orijinal RAW dosyası yoksa orijinal JPG dosyası aynı CD içerisinde RAW veya JPG dosyası içerisinde olacaktır.
CD kaydı olmayan başvurular değerlendirilmeye alınmayacaktır.

FOTOĞRAFLARIN İŞARETLENMESİ
Fotoğrafların kayıtlı olduğu CD üzerine bir harf ve beş rakamdan oluşan rumuz yazılacak (örnek: A12345), CD içerisindeki her bir fotoğrafa da rumuz ile birlikte uygunluk halinde sıra numarası verilecektir (örneğin; A12345 – 1, A12345 – 2, …).
Yarışmacı, katılım formunu eksiksiz olarak doldurup, fotoğraflarını içeren CD ile birlikte bir zarf içine koyarak, zarfın üzerine sadece rumuz yazacaktır.
Fotoğraflar, yarışma sekretaryasına son katılma tarihinde saat 17.00’a kadar elden veya posta/kargo yoluyla teslim edilecektir. Kargoda olabilecek gecikmeler kabul edilmeyecektir.

FOTOĞRAFLARLA İLGİLİ TELİFLER, KULLANIM HAKLARI, İZİNLER VE DİĞER HUSUSLAR
Katılımcı, yarışmaya gönderdiği fotoğrafın tümüyle kendisine ait olduğunu ve tüm izinlerinin alındığını kabul, beyan ve taahhüt eder. Ödül alan katılımcılardan bu beyan ve kabulleri dışında hareket ettiği anlaşılanlardan elde ettikleri ödül, unvan ve her türlü kazanımları geri alınır. Yarışma sonrasında şartnameye uymayan fotoğrafın tespiti halinde derecesi ve ödülü geri alınır. Yerine başka bir fotoğrafın seçilmesi zorunluluğu yoktur. Bu durumda yarışma iptal edilmez.
Ödül, mansiyon ve sergileme için jüri üyeleri tarafından seçilecek yüz adet fotoğraf, Ankara Demirspor Kulübü ve Demiryolcuyuz Derneği arşivine alınacaktır.
Fotoğraflar, adı geçen kulüp ve dernek tarafından hazırlanacak her türlü tanıtım materyallerinde, internet ortamında fotoğraf sanatçısının adı ve soyadını belirtilerek kullanılabilecektir. Eserin tüm telif ve kullanım hakları yukarıda belirtilen kulüp ve derneğe ait olacaktır.
Demiryolcuyuz Derneği ve Ankara Demirspor Kulübü ödül, mansiyon ve sergileme için seçilen yüz adet fotoğrafın kullanım haklarını düzenlenecek bir protokol ile sadece TCDD Genel Müdürlüğüne devredebilir. Eser sahibi, yukarıda belirtilen kullanım haklarının devri için Ankara Demirspor Kulübü ve Demiryolcuyuz Derneğine izin verdiğini, verdiği izni kesinlikle geri almayacağını, bu devir işlemi sonucu fotoğrafının başka bir kurum veya kuruluş tarafından hazırlanacak tanıtım materyalinde ve internet ortamında ad ve soyadı belirtilerek yer alması durumunda ayrıca bir telif hakkı veya maddi – manevi tazminat talep etmeyeceğini kabul ve taahhüt eder.
Yarışma için gönderilen CD’ler geri iade edilmeyecek, ödül ve sergileme alan fotoğrafların dışında kalan sayısal kayıtları içeren CD’ler jüri üyelerinin gözetiminde düzenlenecek bir tutanak ile imha edilecektir.
Tüm yarışmacılar, yarışma koşullarını ve Seçici Kurul kararlarını istisnasız kabul etmiş sayılır.

YARIŞMA TAKVİMİ
Fotoğraflar, 23 Ağustos 2012 tarihine kadar “Yenidoğan Mahallesi Fabrika Caddesi No: 8/A SAKARYA” adresinde bulunan yarışma sekretaryasına elden veya posta/kargo ile ulaştırılacaktır. 23 Ağustos 2012 saat 17.00’dan sonra ulaşmış olan eserler değerlendirmeye alınmayacaktır.
Seçici Kurul toplantısı, 27 Ağustos 2012’de Ankara’da bulunan TCDD Genel Müdürlüğü binasında yapılacaktır.
Sonuçlar, 29 Ağustos 2012 tarihinde, Ankara Demirspor Kulübü ve Demiryolcuyuz Derneği internet sitelerinden duyurulacaktır.
Ödül törenine ait zaman ve yerle ilgili bilgiler Ankara Demirspor Kulübü ve Demiryolcuyuz Derneği internet sitelerinden ayrıca duyurulacaktır.

SEÇİCİ KURUL
– Erhan KÖLÜK (Fotoğraf Sanatçısı)
– Mustafa NAZLI (Demiryolcuyuz Derneği Temsilcisi)
– Fatih GÜRSEL (Fotoğraf Sanatçısı)
– Mustafa ERDOĞAN (Fotoğraf Sanatçısı)
– İsmail OKUR (Fotoğraf Sanatçısı)
Seçici Kurul en az üç üyenin katılımıyla toplanır.

ÖDÜLLER
Birinciye : ¨ 3000 + Sertifika
İkinciye : ¨ 2000 + Sertifika
Üçüncüye : ¨ 1000 + Sertifika
Mansiyon : ¨ 300 (10 adet) + Sertifika
Sergileme : ¨ 50 (87 adet) + Sertifika
YARIŞMA SEKRETERYASI
Görevlinin Adı : Mustafa ULUSOY
GSM : 0 532 571 31 99
Elektronik Posta Adresi : mustafaulusoy@demiryolcuyuz.com Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Görevlinin Adı : Ali MERİÇ
GSM : 0 505 526 18 11
Elektronik Posta Adresi : info@demiryolcuyuz.com Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
Posta Adresi : Yenidoğan Mahallesi Fabrika Caddesi No: 8/A SAKARYA
Telefon : 0 264 271 52 02

KATILIM ADRESİ
Alıcı: Demiryolcuyuz Derneği
İlgili : Ali MERİÇ

Yenidoğan Mahallesi Fabrika Caddesi No: 8/A SAKARYA

Kaynak : Demiryolcuyuzsohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar