Giresun Kalesi’ne Teleferik Projesi Kültür Ve Turizm Bakanlığı Tarafından Onaylandı

Giresun Kalesi’ne, kalenin doğal ve tarihi yapısıyla uyumlu olacak şekilde çeşme ve teleferik yapılması için Kültür ve Turizm Bakanlığı olumlu görüş bildirdi.

Giresun Valiliği’nden konuyla ilgili yapılan açıklamada Vali Dursun Ali Şahin’in I. Derece Arkeolojik Sit Alanı olan Giresun Kalesi’ne ait onaylı Çevre Düzenleme Projesi’nde değişiklik yapılması ve değişikliğin, Trabzon Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nca görüşülebilmesi teklifi üzerine Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nden çeşme ve teleferik projesiyle ilgili olumlu görüş geldiği belirtildi. Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü tarafından proje üzerinde yapılan inceleme sonucu, teleferik istasyon yapısının Giresun Kalesi sur duvarları temelleri ile olan ilişkisi bağlamından projedeki birinci öneriye göre ikinci önerinin mesafesinin daha uygun olduğu görüşü bildirildi.

Kaynak : Haber Fx

Benzer Demiryolu Haberleri

Benzer Hızlı Tren Haberleri

Levent Ozen hakkında
Her yıl yüksek hızda büyüyen Türkiye demiryolu sektörü Avrupa’nın lideri. Bu hızını yüksek hızlı trenlerden alan demiryollarına yapılan yatırımlar da artmaya devam ediyor. Ayrıca şehiriçi ulaşım için yapılan yatırımlarla birlikte, yerli üretim yapan pek çok firmamızın yıldızı parlamaktadır. Yerli tramvay, hafif raylı sistem ve metro aracı üreten firmaların yanında, Türk yapımı yüksek hızlı “milli tren” imalatına başlanmış olması gurur vericidir. Bu gurur verici tabloda olmaktan bizde oldukça mutluyuz.

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.