Günaydın’dan hızlı tren iddiası

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın, Etimesgut’taki Şeker Fabrikası arazisine hızlı tren atölyesi yapılacağını ileri sürerek, ”Bunun anlamı ağır kimyasal atıkların hem toprağa hem de yer altı sularına karışmasıdır” dedi.
CHP Etimesgut İlçe Teşkilatı üyeleri, Emirler Tren İstasyonu önünde protesto gösterisi düzenledi.
Etkinliğe destek veren CHP Genel Başkan Yardımcısı Günaydın, Ankara ve Etimesgut’un önemli bir dönemden geçtiğini savundu.
Günaydın, sosyal demokrasi anlayışının toplu taşımacılıktan yana olduğunu, dolayısıyla da yüksek hızlı tren ve demiryolu taşımacılığının Türkiye’nin gündemine sosyal demokrat yönetim anlayışı tarafından getirildiğini öne sürdü.
Ulaşım ana planlaması ile şehir planlamasının birlikte ve rasyonel temelde götürülmemesini protesto ettiklerini belirten Günaydın, şöyle devam etti:
”Sorun aslında son derece basit. Birkaç kilometre ötede Marşandiz tesisleri var. Orada bakım atölyeleri, bakım-onarım fabrikaları, manevra sahaları ve yükleme rampaları var.
Şimdi orada gerçekleştirilebilecek bu işlemlerin tümü arkamızda gördüğünüz Şeker Fabrikası arazisinde yapılmaya çalışılıyor. Burada 16 bina, 34 hat yapılacak ve 50 tren seti bakım atölyesi kapasitesine sahip olan ağır ana bakım atölyesi kurulacak. Bunun anlamı ağır kimyasal atıkların hem toprağa hem de yer altı sularına karışmasıdır.”
Günaydın, Eskişehir’de yapılan uygulamaları anımsatarak, yapımı planlanan hızlı tren atölyesi için ”Bu hem çağdaş anlayışa terstir hem de demokrasi anlayışına terstir. Bu alanı rant alanı olarak düşünme, bir kentpark alanı olarak kur, böylece hepimiz sağlıklı olarak yaşam sürelim” dedi.


Kaynak : www.serhattv.com.tr


İlk yorum yapan olun

Yorumlar