Hacettepe Üniversiteside raylı sistem mühendisi yetiştirilecek

Hacettepe Üniversitesi Mühendislik Fakültesi bünyesinde Türkiye’deki ilk raylı sistem mühendisliği eğitimi için ön çalışmalara başlandı.
Hacettepe Teknokent AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Murat Karaşen, Türkiye’nin ekonomisine katkı sağlayacak yeni bir projeye başlamak üzere olduklarını belirterek, Hacettepe Üniversitesinin, TCDD ve Türk raylı sistem firmalarıyla işbirliği yaparak, raylı sistem mühendisliği bölümü açmak üzere mühendislik fakültesi bünyesinde ön çalışmalara başlandığını açıkladı.
Polatlı’da raylı sistem Meslek Yüksek Okulu açılmasının da rektörlüğün gündeminde olduğunu dile getiren Karaşen, ”Türkiye’de kullanılan bütün vagonlar, raylı sistem araçları ithal ediliyor. Sadece ithal olmakla kalmıyor test için de ya Çek Cumhuriyeti ya Almanya ya da Fransa’ya gönderiliyor. Böylece yüz binlerce avro döviz yurt dışına gidiyor. Bu nedenle, ülkemizde raylı sistem mühendislerinin ve teknisyenlerinin yetiştirilmesini ve ülkemize ve bölgemize hizmet edecek test merkezinin kurulmasını önemsiyoruz” diye konuştu.


Kaynak : www.egitimtercihi.comsohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar