Heykel Garaj tramvay hattı temel atımında dikkat çeken tablo bakın neydi?

Dün; Kültürpark içinde gerçekleştirilen Büyükşehir Belediyesi’nin töreninde öyle bir tablo vardı ki, ucu siyasi kulislere kadar uzandı.
Büyükşehir Belediyesi’nin en büyük projelerinden biri olan ve T1 Hattı olarak adlandırılan tramvay hattının temeli dün Kültürpark’ın içinde bakım istasyonu olarak kullanılacak bölgede atıldı.
Daha doğrusu rayların ilk vidaları sıkıldı törenle.
Kuşku yok ki;
Kent Meydanı’ndan başlayıp, Darmstadt Caddesi, Stadyum Caddesi, Altıparmak Caddesi, Atatürk Caddesi, Heykel, İnönü Caddesi ve Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nden yine Kent Meydanı’na bağlanacak şekilde 6.5 kilometreden oluşacak tramvay hattı, Bursa’nın vitrinini değiştirecek.
Daha da önemlisi;
Kent içi ulaşımı rahatlatacak.
Bu vesileyle dolmuşlar taksiye dönüşecek artık bu hat üzerinde çalışmayacaklar.
Her halk otobüsü de artık Heykel’e çıkamayacak.
Bu nedenle modern şehirlerin gereği olan tramvay, Bursa’ya çok şey kazandıracak ve katacak.
Dün başlanan ray döşeme işinin 10 ayda tamamlanması, ardından da Bursa’da üretilen tramvayların raylara inmesi bekleniyor.
Belirlenen güzergahta 13 istasyon olacak modern tramvay projesi, sadece Bursa’nın değil, Başkan Recep Altepe’nin de favori projelerinden biri.
Altepe;
Bursa’ya nasıl ki yeni bir modern stadyum kazandırmak istiyorsa, kent içi ulaşımı rahatlatacak bu projeye de fazlasıyla önem veriyor.
Ne var ki;
Altepe çok belli etmemeye çalışsa da dün hayal kırıklığı yaşadı.
Çünkü;
Dün yapılan bu törene sadece milletvekili İsmet Su, İl Başkanı Sedat Yalçın’ın bulunmadığı törende AKP İl Başkanlığı’nı temsilen Sayim Temel, Mustafa Gürses ve Hasan Taş, Osmangazi, Yıldırım, Gürsu, Gemlik Belediye Başkanları Mustafa Dündar, Özgen Keskin, Orhan Özcü ve Refik Yılmaz, Osmangazi İlçe Başkanı Cihat Çini, Nilüfer İlçe Başkanı Alpaslan Yıldız, belediye bürokratları ve davetliler katıldı.
Yani;
Bursa için tarihi bir önem taşıyan bu temele, başta AKP kadroları yeterince ilgi göstermediler ki fazlasıyla dikkat çekti.
AKP’nin Bursa milletvekillerinin çeşitli nedenlerden dolayı bu törene katılmamaları, AKP kadrolarının törene çıkarma yapmamaları ve İl Başkanlığı’nın sadece temsil nezdinde görünmesi akıllara başka sorular getirdi.
Geçmişte;
Yıllar öncesinin Bursası’nda tramvayın adı geçmezken, hafif raylı sistem denildiğinde bile büyük heyecan duyan DYP, ANAP ve DSP’liler bu tip organizasyonları adeta bayram yerine çevirirlerdi.
Ne var ki dün yaşanan ilgisizlik şaşırtıcıydı.
Acaba;
Bursa’nın çehresini değiştirecek olan bu projenin ilk raylarının vidalanması törenine Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç katılabiliyor olsaydı, iktidar milletvekillerinin tamamı ile parti yönetimleri ve teşkilat Kültürpark’a akmaz mıydı dün?


Kaynak : www.bursahakimiyet.com.tr


İlk yorum yapan olun

Yorumlar