Hızlı tren kara yoluna kıyasla maliyetleri yüzde 50 azaltıyor

Türkiye’de ticaret yapan 100 şirketten 92’si karayolunu tercih ederken, demir yolunu seçenler 5, deniz yolunu seçenler ise 3’te kaldı. Maliyetler ise bunun tam tersi olması gerektiğine işaret ediyor. Buna göre bir malı gemiyle taşımanın maliyeti 1 iken, bu rakam trende 4’e, kara yolunda ise 7’ye çıkıyor. LODER’e göre çözüm hızlı tren…
Şirketlerin rekabet ve maliyetini etkileyen yük taşımacılığında yüzde 92 oranında kara yolunu tercih eden Türkiye, ucuz yük taşıma konusunda gelişmiş ülkelerin gerisinde kaldı. Kimi uzmanlara göre, çıkış yoluysa yük taşımaya uygun hızlı tren sistemine geçilmesinde yatıyor. Türkiye’de bazı sektör ve özel durumların haricinde genel olarak deniz yoluyla taşınan bir malın birim fiyatı 1 iken, bu rakam demir yolunda 4, kara yolunda ise 7’ye çıkıyor. Ülke genelinde ise deniz yolu taşımacılığı yüzde 3, demir yolu yüzde 5, kara yolu taşımacılığı ise yüzde 92 oranında yapılıyor. Bu rakamlara göre, Türkiye, ucuz maliyetli yük taşımacılığında ABD, AB, Çin, Rusya ve Japonya gibi ülkelerin oldukça gerisinde bulunuyor. Kara yolu taşımacılığında Rusya yüzde 9 ile bu yolu en az kullanan ülke olurken, AB ülkelerinde bu oran yüzde 49, ABD’de 39, Japonya’da yüzde 62, Çin’de yüzde 14’lerde bulunuyor.
FAZLA PARA ÖDÜYORUZ
LOJİSTİK Derneği (LODER) Başkanı ve Maltepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi Türkçe Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet Tanyaş, gelişmiş ülkelerle karşılaştırıldığında Türkiye’nin ucuz yük taşımacılığında geride kaldığını dile getirerek, ”Biz daha fazla nakliye bedeli ödüyoruz. Bu da fiyata yansıdığı için rekabet gücü düşüyor. Coğrafi ve diğer bazı zorunlu şartlar dışında, bizim başta demir yolu olmak üzere diğer taşıma türlerinde bir seviyeye gelmemiz gerekiyor” dedi.
ÇİNLİLER’İN TERCİHİ DENİZ
Tanyaş, Rusya ve ABD’de de ağırlıklı olarak demir yolunun, Çin’de ise deniz yolunun kullanıldığını aktararak, şöyle devam etti: ”Halen dünyada petrole en çok para veren ülkelerin başında geliyoruz. Bizim yük taşımaya uygun hızlı tren sistemine geçmemiz lazım. Şu anda yapılmış olan yolcu taşımacılığına uygun hızlı tren sistemidir, yani saatte 230-250 kilometre hız yapan trenlerdir. Siz bunu 180’lere düşürdüğünüz zaman, hem yolcu, hem de yük taşıyan hızlı trenler yaptığınız zaman, maliyetler aşağıya düşecek, rekabet gücümüz artacaktır. Bizim temel politikamızın bu olması lazım.”
Demiryoluna büyük yatırım
Özellikle son 2 yıldır Türkiye’de demir yoluna harcanan bütçenin kara yolundan daha fazla olduğunu anlatan Tanyaş, ”Ancak her mal demir yoluna uygun değildir. Bir otomotiv ya da gıda ürünü için demir yolunu kullanmak çok mümkün olmayabilir. Ancak demir yoluyla Türkiye’de taşıyabileceğimiz çok ciddi miktarda ürün vardır. Bunu başardığımız takdirde sanayici ve ticaret yapanların maliyetleri bir hayli düşecektir” diye konuştu.

Kaynak : Akşam

Benzer Demiryolu Haberleri

Benzer Hızlı Tren Haberleri

Levent Ozen hakkında
Her yıl yüksek hızda büyüyen Türkiye demiryolu sektörü Avrupa’nın lideri. Bu hızını yüksek hızlı trenlerden alan demiryollarına yapılan yatırımlar da artmaya devam ediyor. Ayrıca şehiriçi ulaşım için yapılan yatırımlarla birlikte, yerli üretim yapan pek çok firmamızın yıldızı parlamaktadır. Yerli tramvay, hafif raylı sistem ve metro aracı üreten firmaların yanında, Türk yapımı yüksek hızlı “milli tren” imalatına başlanmış olması gurur vericidir. Bu gurur verici tabloda olmaktan bizde oldukça mutluyuz.

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.