İstanbul 3 Bin Yeni Otobüsle Nefes Alacak

Her ay 100 yeni otobüsü hizmete alan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Anadolu yakasında hizmet verecek Mercedes marka 100 modern otobüsü daha filosuna kattı. İstanbul’a 3 bin yeni otobüs kazandıracaklarını belirten Başkan Topbaş, Sultanbeyli’ye 2 ayrı metro sözü de verdi.
Toplu ulaşımda dev bir adım daha atan İstanbul Büyükşehir Belediyesi; Sultanbeyli, Samandıra, Sultangazi, Pendik ve Ümraniye’de hizmet verecek Mercedes marka 100 yeni otobüsü halkın hizmetine sundu. Sultanbeyli’deki hizmete alım törenine İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın yanı sıra, İstanbul Milletvekili Erol Kaya, Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail Erdem, Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet Poyraz, Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, İETT Genel Müdürü Hayri Baraçlı ile AK Parti Sultanbeyli Teşkilatı ve vatandaşlar katıldı.
Törende konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, görevlerinin hizmet etmek ve insanların mutluluğu için çalışmak olduğunu belirterek, Başbakan Erdoğan’ın İstanbul’dan başlattığı yerel yönetim hamlesine aynı inanç ve azimle devam ettiklerini söyledi. “Milletçe el ele verdiğimizde nasıl başardığımızı bütün dünya görüyor. Dünya Türkiye’yi ve İstanbul’u gıptayla takip ediyor diyen Başkan Kadir Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Toplam 3 bin yeni otobüs alarak bütün otobüslerimizi yeniliyoruz. İETT yılbaşına kadar 1450 yeni otobüsü daha hizmete alacak. Otobüs A.Ş. de filosunu 1500’e tamamlayacak. Mevcut bütün halk otobüsleri de yenileniyor. İstanbul’da artık bütün otobüsler klimalı, konforlu, özürlülere uygun ve modern olacak. Her ay 100 yeni otobüs hizmete alarak filomuzu yenileyeceğiz. Geçen ay Avrupa yakasında 100 yeni otobüsü devreye almıştık. Bugün de Anadolu yakasında hizmet verecek modern otobüs daha hizmete alıyoruz. Dünyadaki otobüs üreticileri İstanbul’daki bu alımları hayranlıkla izliyor. Çünkü hiçbir belediye birden bu kadar çok otobüs almaz. Yerli otobüs üreticileri de teşekküre geldi. ‘Başkanım gece gündüz size otobüs yetiştirmek için çalışıyoruz. Dünya krizle boğuşurken bir eleman alıyoruz’ dediler. Bu yatırımları yaparken İstanbul’un istihdamına da böyle önemli katkılar sağlıyoruz.”
Minibüsleri de klimalı ve konforlu hale getirmek için çalışma yürüttüklerinin altını çizen Başkan Topbaş, “Minibüsçülerle mutabakata vardık. Çalışma yapılıyor. Ayrıca, taksilerin de klimalı, konforlu hale getirilmesi için de çalışma yürütüyoruz” dedi.
Törende konuşmaların ardından beraberindekilerle birlikte kurdele kesmek üzere kürsüye gelen Başkan Topbaş, İETT şoförlerinin çok zor şartlar altında hizmet verdiğine dikkat çekerek, “Büyükşehir’de 52 bin çalışanımız var. En zor işlerden birini de İETT şoförlerimiz yapıyor. Bu nedenle şoförlerimiz kendi kullanacakları arabaların kurdelesini kendileri kessin” dedi. Kadir Topbaş, daha sonra yeni bir otobüse binerek direksiyona geçti. Otobüsü kullanan Başkan Topbaş, basın mensuplarına poz verdi.
100 Mercedes körüklü otobüs Anadolu yakasında Sarıgazi Garajından hizmet verecek. Otobüsler şu 13 hatlarda kullanılacak:
11 ÜS Sultanbeyli-Üsküdar
14 KS Yenidoğan-Kadıköy
122S Sultanbeyli -4. Levent
122B Yenidoğan Mecidiyeköy
14A Alemdağ-Kadıköy
14 Yenidoğan Kadıköy
14S Sultanbeyli-Kadıköy
18Ü Sultanbeyli-Kadıköy
18K Sultanbeyli-Kadıköy
E-10 Sabiha Gökçen-Kadıköy


Kaynak : http://www.haberfx.netsohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar