İZBAN tartışması büyüyerek devam ediyor

AK Parti İzmir Milletvekili Aydın Şengül ile CHP İzmir Milletvekili Alaattin Yüksel arasında yaşanan İZBAN tartışması büyüyerek devam ediyor. Dün basın kuruluşlarına yazılı bir açıklama göndererek rakamları açıklayan Şengül, “TCDD’nin Aliağa-Menderes hattı için 1.7 milyar TL değil, 7 milyon TL yatırdığını rakamlarla göster görevi bırakacağım. İstifa edeceğim. Milletvekilliğinden ayrılacağım” diyen CHP’li Yüksel’i istifaya davet etti. Şengül’ün verdiği rakamların gerçekleri yansıtmadığını belirten Yüksel ise, “Beni Aydın Şengül vekil yapmadı” dedi.
“BEDELİ ÖDENİR”
Şengül, TCDD’nin Aliağa-Menderes Banliyo Hattı (İZBAN) için mevcut hattın üzerine 322 milyon dolar ilave yatırım yaptığını ve harcamaların hangi kalemlerde gerçekleştirildiğini açıkladı. Şengül, harcamaların dağılımına bakıldığında yapılan 2 milyar 317 milyon 200 bin dolarlık toplam harcamanın 1 milyar 790 milyon dolarının TCDD tarafından gerçekleştirildiğini ve TCDD’nin toplam proje bedelindeki payının yüzde 78, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ise yüzde 14 olduğunu belirtti. Yüksel’e seslenen Şengül, “Egeray için Devlet Demiryoları’nın yaptıkları ortada. Siyasetçi ağzından çıkanı duyacak. Nasıl olsa siyasettir yarın unutulur mantığı olmayacak. Sözünün eri olacak. Eğer bir söz söylemişse de bedeli ne olursa olsun gereğini yerine getirecek. İstifa mevzusunda Sayın Yüksel’in durumunu halkın takdirine bırakıyorum” diye konuştu. Şengül, “CHP zihniyeti de artık kendi beceriksizliklerini hükümete mal ederek sorumluluklarından kaçmayı bıraksın” dedi.
“Atatürk’ün ödediği paralar da mı var”
CHP İzmir Milletvekili Alaattin Yüksel, Aydın Şengül’ün açıklamaları ile ilgili, “Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, ‘Bu projeyi öz kaynaklarımla yaparım’ dedi. İleride çıkabilecek güçlükleri düşünerek bunu söyledi. İzmir bir eser kazansın diye TCDD ile yüzde 50 ortaklıklı bir şirket kurdular. Bu şirket kurulurken bir anlaşma yaptılar. TCDD tren hattını 49 yıllığına tahsis etti. Yani Büyükşehir Belediyesi’ne kiraladı. Bu hızlı raylı sistemle ilgili harcamaların tamamını belediye yapacak, onun karşılığında hat kiraya verilecekti. Bu oldu. Şengül’ün açıkladığı rakamların içinde herhalde Atatürk’ün Fransızlardan kalan demiryolunu millileştirirken ödediği parayı da koymuş. Bu hattın yapılması ile ilgili başından beri yapılan harcamaların hepsini yazmış. Zaten hattı eksiksiz teslim etmek zorundasın. Alt-üstyapı tesislerini Büyükşehir Belediyesi yaptı. 650 milyon TL harcandı. Burada tartışılacak bir konu yok. Türkiye’de şehir içi ulaşımda en uzun raylı sistemi yapan İzmir Büyükşehir Belediyesi’dir. Bunu da özkaynakları ile yapmıştır” dedi. Yüksel “Trenleri biz aldık diyorlar. İZBAN ortaklığı yarı yarıya. Sembolik sermayeler konuldu. Bu ortaklıkla kredi alınarak trenler satın alındı. Trenlerin alınmasında gecikme yaptırıldı. Şu anda hattın üzerinde sadece İZBAN çalışmıyor. Yolcu ve yük trenleri de çalışıyor. Aydın Şengül tarzı siyaset yapmayı Allah bana nasip etmesin. Bana 565 bin İzmirli oy verip vekil tayin etti. Beni Aydın Şengül vekil yapmadı” dedi.


Kaynak : Yeni Asır


İlk yorum yapan olun

Yorumlar