İzmir- Ankara arası çalışak hızlı tren gün içerisinde 2 sefer yapacak

Ak Parti Manisa Milletvekili Muzaffer Yurttaş, İzmir- Ankara arası çalışan ve gün içerisinde 2 sefer yapacak hızlı tren hattıyla ilgili çalışmaların devam etiğini açıkladı.
Konu hakkında açıklamada bulunan AK Parti Manisa Milletvekili Dr. Muzaffer Yurttaş, “Bilindiği üzere Alaşehir-Manisa arası çalışan demiryolu hattında yenileme çalışmaları yapıldı ve bu güzergahta trenlerimiz düzenli olarak gidip geliyorlar. Bunun yanı sıra İzmir- Ankara arası çalışan ve gün içerisinde 2 sefer yapacak hızlı tren hattıyla ilgili çalışmalar devletimizin tüm organlarının üstün gayretiyle devam ediyor. 6 adet yüksek hızlı tren için ihale kısa süre içerisinde yapılıp Devlet Demiryollarına 350 kilometre hız yapacak trenler kazandırılmış olacak. İslam Kalkınma Bankası’ndan alınan yaklaşık 175 milyon euroluk kredi ile başlanacak projede sayı, Ankara-İstanbul ve Ankara- Sivas hatlarının açılması ile 2016 yılına kadar 62’ye çıkacak. Böylece Ankara-Eskişehir ve Konya arasında 250 kilometre hızla giden yüksek hızlı trenlere “Çok yüksek hızlı trenler” eklenecek” dedi.
Yüksek hızlı trenlerin 2013 sonunda günlük 50 bin yolcu taşıması hedeflenen İstanbul- Ankara hattının devreye girmesi ve 2023’e kadar Edirne’den Kars’a tüm hatların tamamlanması ile yüz binlerce yolcuyu taşıyacağını belirten Yurttaş “Türkiye ulaşım sektöründe büyük zaman ve kaynak tasarrufu sağlayacak” şeklinde konuştu.


Kaynak : www.manisahaberleri.comsohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar