Kadıköy-Kartal metrosu günde 700 bin yolcu taşıyacakKadıköy-Kartal arasındaki ulaşım süresini 32 dakikaya düşürecek hatta, günde 700 bin kişi seyahat edebilecek. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, açılış öncesi ‘2014 yılı hedefimiz, 230 kilometrelik raylı sistemle 5 milyon yolcu taşımak, 2016’da ise günlük 7 milyon yolcuya ulaşmak” dedi.
YOL 32 DAKİKA SÜRECEK
Anadolu yakasının ilk metrosu olan 22 kilometrelik ve 32 dakikalık ulaşım süresi olan Kadıköy-Kartal metrosu 16 istasyondan oluşuyor. 48,572 kilometre ray uzunluğuna sahip hattın maliyeti 1,6 milyar dolar. Hattın Kaynarca’ya kadar uzatılmasıyla hat uzunluğu 24,5 kilometreye ulaşacak, maliyet 1,9 milyar doları bulacak. Anadolu yakasının ilk metro hattı için 144 vagon alındı. Hatta kullanılacak tüm araçlar, sürücüsüz kullanım özeliğine sahip. Vagonlar arasında birbirine geçiş imkanı sağlayan ara geçiş yolları da bulunuyor. Ayrıca yolcuların 4 vagondan oluşan bir tren içerisinde homojen dağılımı da mümkün olacak.
Isıtma, soğutma ve havalandırma gibi özelliklere de sahip vagonlar, kapalı devre kamera sistemiyle izlenecek. Vagonlardaki dinamik yol haritasıyla yolculara, aracın hangi istasyona doğru gittiği ve diğer ulaşım sistemlerine aktarma noktaları hakkında bilgi verilecek. Her araçta yolcuları bilgilendirmek ve reklam amaçlı kullanılmak üzere 8 adet yolcu bilgilendirme ekranı (LCD ekran) bulunuyor.

Kaynak : www.aksam.com.tr

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.