Karabük Ana Yurdu Demir Ağlarla Yeniden Örecek

Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Burhanettin Uysal, dünyanın raylı sistemlerde yeni model geliştirdiğini, Türkiye’nin ise, kara trenden yeni kurtulmaya başladığını söyledi. Demiryolları ile ilgili marşlar yazıldığını hatırlatan Uysal, daha önceden rayların yurt dışından alındığını belirterek, bunların hiç akademik olarak incelenmediğini belirtti.
Uysal, “Karabük Üniversitesi tercih edildiği için, Karabük şehri tercih edildiği için mutlu oluyoruz. Çünkü doğru bir karar verildi. Türkiye’nin tek hızlı tren rayını üreten fabrika Karabük şehrinde ve raylı sistemlerle ilgili tek eğitim veren üniversite de Karabük Üniversitesi. Üretim yapılan yerde uygulama yapılan bir bölümü burada açtık ve Türkiye’nin gerçekten buna ihtiyacı vardı. 1908 yılında İstanbul’dan Hicaz’a kadar demiryolu döşemiş bir milletiz. Demiryolları ile ilgili marşlar yazdık.
Ama biz bunları yurt dışından getirdik, bunların buraya montajını yaptık veya yaptırdık. Geçen süre içerisinde bunu akademik olarak hiç incelemedik. Dünya yeni bir modeli geliştirdi hızlı trene geçti. Biz daha yeni kara trenden kurtuluyoruz. Karabük Üniversitesi olarak Türkiye’de bir hafızanın oluşması, dünya ile rekabet edebilecek bir bilimin üretilmesi için Raylı Sistemler Mühendisliğini açtık. Raylı Sistemler Mühendisliğimiz aynı zamanda Makine Mühendisliğinin bir alt dalıdır. Raylı Sistemler Mühendisliğinden mezun olan öğrencimiz Makine Mühendisliğinin haklarını ve yetkisini kazanmış oluyor. Tek bölümünden mezun olurken, çift diploma almış konumuna geliyor. İnternet ortamına baktığımızda tercihlerde Karabük Üniversitesi’nin çok fazla tıklandığını görüyoruz. Tercih öncesi neredeyse üniversitemizin neredeyse telefonları kitlendi. Bu şunu gösteriyor, hem Raylı Sistemler Mühendisliğimiz hem de diğer bölümlerimiz diğer öğrencilerin ilgisini çekiyor ve sadece internet sitesinde 200 bine yakın öğrenci Karabük Üniversitesi’ni tıklamış. Bizi tercih eden öğrencilerimiz de doğru karar vermiş olduklarını da görecekler” dedi.


Kaynak : Haberlersohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar