Karaman’a Nostaljik Tramvay Yolda

ROTTERDAM – Tramvay projesi görüşmesinde, Karaman Belediye Başkanı Kamil Uğurlu, RET Teknik İşler Genel Müdürü Paul Lorist, Teknik Menajer Vincent Gabriels, Karaman Belediye Meclis Üyesi Murat Orhan, Konya Büyükşehir Belediyesi Teknik Uzman Makine Mühendisi Lütfü Dülger, Rotterdam Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Zeki Baran, Hollanda Genç İşadamları Federasyonu (HOGİAF) Başkanı Mehmet Kabakyer ve Tanıtımcı Mustafa Kurşun hazır bulundu.
RET Teknik İşler Genel Müdürü Paul Lorist, heyeti karşıladıktan sonra kısa olarak RET hakkında bilgiler verdi. Karaman’dan 4 kişilik bir heyetin gelmesinden ve işi ne derece ciddiye aldıklarını görmekten çok memnun olduklarını ifade etti.
Lorist, RET olarak kısa bir zaman evvel Rotterdam ve çevresinde hizmet veren bazı tramvayları değiştirdiklerini, dolayısıyla daha evvel kullanılan vagonların ihtiyaç fazlası olması sebebiyle satılması gerektiğini söyledi.
Karaman Belediye Başkanı Kamil Uğurlu, Karaman’a modern şehircilik anlayışıyla hizmet etmeye çaba sarfettiklerinin altını çizdi. Uğurlu, “Karaman’a nostaljik tramvay hattı projesini hayata geçirmek adına Hollanda’ya 5 günlük resmi bir ziyaret gerçekleştiriyoruz. 4 kişilik bir heyetle, Rotterdam Elektrikli Tramvay Şirketi (RET) ile gayet muspet bir görüşme gerçekleştirdik. RET şirketi yetkilileri, Rotterdam’daki tramvay sistemini değiştirdiklerini, bu sebeple yenileme işlemi sonrası geriye kalan 19 vagonu bizlere uygun olan fiyatlara verebileceklerini bize aktardılar. Bu konuda tam bir mutabakat sağladık.”
“RET, bilahare vagonların fiyatlarını tam olarak bize bildirecekler. Vagonları kilo başı, hurda fiyatına verecekler. Henüz birim fiyatı tespit edilmedi ancak bizim için çok makul bir fiyat olacağını RET yetkilileri söylediler. Vagonların Karaman’a kadar transportu konusunda ve Karaman’da bu tesisi kuracak olan ekibe yardımcı olacaklarını hatta Karaman’da bu işi yapacak olan ekibe gerekli teknik donanım konusunda yardıma hazır olduklarını bize söylediler. Bütün bu konularda mutabakat sağladık.”
ATÖLYENİN KURULMA MALİYETİ BİZİ DÜŞÜNDÜRÜYOR
“Ancak bütün bu konuların dışında benim bir kaygım oldu. Tramvayın sadece transportu ve Karaman’a yerleştirilmesi meseleyi çözmüyor. Vagonlar için sarfedilecek olan meblağın belki birkaç misli tutarında Atölye/hangarın kurulması meselesi.Bu atölyelerin kurulma zorunluluğu ve maliyeti doğrusu beni düşündürdü. Çünkü benim orada nostaljik olarak, şehir mobilyası olarak götürmeyi düşündüğüm bu sistemin Karaman’da, kalabalık bir personel istihdamını gerektirdiği, atölye gerektirdiği, bu atölyede birtakım ağır makinaların bulundurulması ve sözkonusu bu vagonların günlük olarak muntazaman bakım gerektirdiği, aksi takdirde şehir tarfiğinde bazı sıkıntılar olabileceği bize aktarıldı.
Dolayısıyla bu konuyu benim yeni baştan ele almam, müzakere etmem (teknik anlamda), ölçmem, biçmem gerekiyor . karaman’ın başına kambur yüklemek istemiyorum. Rotterdam Elektrikli Tramvay Şirketi, Karaman olarak bizim bu konuda ne derece ciddi olduğumuzu gördüklerinde beklemediğimiz bir ilgi ile karşılaştık ve vagonların birim fiyatları (tahmini 4500 – 5000 Avro) konusunda kolaylık sağlayacaklarını defaatle dile getirdiler. RET, anlaşma sağlanması durumunda vagonları hemen verebileceklerini söylediler.”
“Karaman’a kazandırmayı düşündüğümüz bu nostaljik vagonlar kesinlikle eski teknik değil, bakımları devamlı yapılması ve rayların bu vagonlara göre döşenmesi halinde asla problem sözkonusu değil.”
Karaman heyeti 5 günlük programları çerçevesinde Hollanda’da ikamet eden Karamanlı hemşerileriyle biraraya gelecek.


Kaynak : Karamaninternet


İlk yorum yapan olun

Yorumlar