Kazakistan'dan ülke içi ulaşımda hızlı tren atağı

Dünyanın en geniş yüzölçümüne sahip ülkelerinin arasında bulunan Kazakistan ülke içi ulaşımda zamandan kazanmak için hızlı treni kullanmaya başlıyor
Kazakistan bu yıl faaliyete başlatacak hızlı tren ulaşımı ile şehirlerarası yolculuk süresini 2 kat daha azaltarak zaman kaybını en aza indirmeyi planlıyor.
Kazakistan ilk hızlı tren uygulamasını Aktöbe-Astana şehirleri arasında başlatacak. Bu yılın Aralık ayında raylara çıkacak olan hızlı tren seferinde iki şehir arasındaki süre 26 saatten 14 saate kadar inecek.
Kazakistan Devlet Demiryolları Müdürlüğü Basın açıklamasına göre bu yıl başlatılacak Aktöbe-Astana hattının ardından Astana-Atırau, Almatı-Atırau seferlerinin de 2013 yılında başlaması planlanıyor. Ülkenin büyükşehirlerini birleştiren hızlı tren sisteminde Astana-Kızılorda, Almatı-Aktöbe hattı 2014 yılında başlatılacak. Sırası ile uzak noktalara kadar açılacak hızlı tren sistemine 2015 yılında Leninogorsk ve Zaşita kentlerini 2015 yılında bağlayacak. Hızlı trenin 13 vagondan oluştuğu ve saatte 200 kilometre sürat yaptığı öğrenildi.


Kaynak : www.dunyabulteni.net


İlk yorum yapan olun

Yorumlar