Köprü-otoyol özelleştirmeleri ve metro inşaatları leasing sektörüne yaradı

Geçen yıl bazı iş gruplarında özellikle iş makinalarının leasing ile finansmanında Kdv’nin yüzde 18’den yüzde 1’e indirilmesi kiralama yoluyla finansman modelini şirketler açısından cazip hale getirdi. Garanti Leasing Genel Müdürü Ünal Gökmen, Marmaray ve Metro inşaatları başta olmak üzere bazı alt yapı yatırımlarının son 5 yıldır durma noktasına gelen leasing işlemlerine doping etkisi yaptığını vurgulayarak sektörün bu yıl yüzde 15-20 oranında büyüyeceğini öngördü.
Özellikle yeni yatırımlarda tercih edilen finansman modeli olan leasing sektöründe 27 Aralık 2011’de yapılan yeni Kdv düzenlemesi, Kdv’si yüzde 18’den yüzde 1’e indirilen mal gruplarında işlem hacimlerini ciddi miktarda arttırdı. Geçen yıl Bakanlar Kurulu 27 Aralık tarihli kararname ile üretimde kullanılan makinelerle sınırlı olmak üzere uygulanan Kdv’yi yüzde 18’den yüzde 1’e indirmişti.
Garanti Leasing Genel Müdürü Ünal Gökmen, AKŞAM’a yaptığı açıklamada leasing sektöründeki Kdv indiriminin sektördeki işlem hacmine olan etkilerini ve Garanti Leasing’in hedeflerini anlattı.
2010 yılından itibaren sektörün büyümeye başladığını ifade eden Ünal Gökmen, ‘Geçen yıl kasım ayında bazı iş gruplarında özellikle iş makinelerinde kullanılan harfiyat makinelerininin leasing ile finansmanında indirim yapıldı. Bu sayede iş makinelerinde, ilk yarıda 2.6 milyar dolarlık işlem gerçekleşti. Yıl sonunda sektör toplam 5.5-6 milyar dolarlık işlem hacmini yakalar’ dedi.
Garanti Leasing Genel Müdürü Ünal Gökmen, sektörde işlem hacminin geçen yıla göre artışında Kdv indiriminin yanı sıra artan yol ve metro inşaatlarının da etkisi olduğunun altını çizerek şunları söyledi: ‘Üçüncü köprü yapılacak. Ona bağlantılı viyadükler, yeni yollar açılacak. 3. Havalimanı ve Körfez geçişi projesi var. Bir yandan da bir sürü tünel, metro altyapı çalışmaları var. Marmaray, metro inşaatlarında çok ciddi pahalı makineler kullanılıyor. Bir de Anadolu’da çok fazla yol yapılıyor. Onların hepsi iş makinelerine talebi artırıyor. Yerel seçimler öne çekilirse altyapı yatırımları artacağı için 2013 yılında iş makinalarının payı daha da artacak.Tahminimiz 2013’te iş makinelerinin payı yüzde 45’lere gelecek. Onun için de özel stratejiler geliştirmeye başladık.’
Garanti Leasing işlem hacminde yüzde 14.4 pazar payı ile ikinci, sözleşme adedindeyse yüzde 15 ile birinci olduğunu belirten Ünal Gökmen, yıl sonu itibarıyla 850-900 milyon dolarlık işlem hacmini, 2013’teyse toplam1.3 milyar dolarlık bir işlem hacmini hedeflediklerini açıkladı.
Garanti Leasing olarak bu yıl iki tahvil ihracı gerçekleştirdiklerini belirten Gökmen, şunları söyledi: ‘Birini mayıs ayında yaptık, 75-77 milyon liralık bir işlemdi. Diğerini temmuz sonunda yaptık. 75 milyon diye çıktık ama üç katı bir talep geldi. Eylül sonu ekim başı gibi 100 milyon liralık daha ihracımız olacak. Bizim tahvillerimizi genellikle kurumsal yatırımcılar alıyor’
Finansal Kiralama Tasarısı’nın yasalaşmasının da sektörün büyümesini hızlandıracağını belirten Gökmen, “Kanun tasarısı sektöre ve yatırımcılara yeni ürünler kazandıracak. Operasyonel leasing de bunların başında geliyor. Şu anda yapılan finansal leasing. Bir malı belli bir vadeyle kira bedeli karşılığında alıyoruz, vade sonunda ise mülkiyeti işletme sahibine geçiyor. Operasyonel leasingde ise kiralama süresinde söz konusu malın mülkiyeti leasing şirketine devrediliyor. 3 yıllık projeksiyonu yaptık. 2015 yılında sektör 10 milyar dolar büyüklüğe ulaşır. Yasa değişikliğinin de geçmesiyle sektörde gelişim hızlanacak’ diye konuştu.
Leasing sektörünün şu anda dernek olarak temsil edildiğini, yeni yasa ile birlikte faktoring, leasing ve tüketici finansman şirketlerinin birlik çatısı altında toplanacağını belirten Ünal Gökmen, bunun da sektörün etkinleşmesini sağlayacağını dile getirdi. Gökmen, sektörün bir diğer sorunun da bilinirlik olduğuna işaret ederek hala birçok insanın leasingi bilmediğine dikkat çekti. Gökmen, ‘Dolayısıyla bizim biraz daha kendimizi anlatmamız lazım. Önümüzdeki dönem iletişim çalışmalarına daha fazla ağırlık vereceğiz’ açıklamasını yaptı.


Kaynak : Haberlersohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar