Marmaray sonrası Haydarpaşa Garı için son sözü halk söyleyecek!

Asya ve Avrupa’yı Boğaz’ın altından birbirine bağlayacak Marmaray Projesi’nin tamamlanmasıyla işlevini yitirecek İstanbul’un sembolü Haydarpaşa Garı ve bölgesi ile ilgili yapılacak çalışmalar netleşmeye başladı.
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, İstanbul halkının karar vereceği model üzerine çalışıyor. “Haydarpaşa Garı, Kadıköy Bölgesi” ve “Üsküdar Harem Bölgesi ile Haydarpaşa Liman ve geri sahası” olarak ikiye ayrılan projede halktan gelen talep üzerine Haydarpaşa gar binasına dokunulmayacak.
Bunun dışında kalan 1 milyon metrekarelik arazinin yaklaşık 600-700 bin metrekaresi için İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden imar izni alındı. Bakanlığın üzerinde durduğu ilk formüle göre Haydarpaşa Garı için proje yarışması yapılması planlanıyor.
İstanbul boyunca dolaşacak özel bir vapurla halka anlatılacak ve halkın oylarıyla seçilecek projenin ihale edilmesi planlanıyor. İkinci modelde ihalede birinci olacak şirkete yerel otoritelerin ve uluslararası mimarların kriterlerinin teyit verdiği 5 proje yapma yükümlülüğü getirilecek. Bu projeler yine vapurlarla İstanbul halkına tanıtılacak. Oylama yapılarak hangi projenin uygulanacağı seçilecek.


Kaynak : www.emlakkulisi.com


İlk yorum yapan olun

Yorumlar