Metroyu Başbakan sürünce yol 10 dakika kısaldı

Kadıköy-Kartal metrosu görkemli bir törenle açıldı. Mesafe metro sayesinde 32 dakikaya düştü. Ancak ilk seferinde metroyu bizzat Başbakan kullanınca yol 10 dakika kısaldı.
İSTANBUL – Anadolu Yakası’nın ilk metrosu dün hizmete girdi. Kadıköy-Kartal arası yerin 40 metre altında seyahat 32 dakika sürüyor. Ancak ilk metro seferinin makinisti Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olunca süre 22 dakikaya indi. Duruklarda durmayan Erdoğan, anonsları kendi yaptı. İlk kez metroyu kullanan vatandaşlarsa sürenin kısalığından daha çok trenlerin serinliğinden memnundu. Hatıra fotoğrafı çektirenler, heyecandan alkışlayanlar, hatta Başbakan’ın anons sesini telefonla arkadaşlarına dinletenler bile vardı.
Temeli 29 Ocak 2005’te atılan ve 7 yıl inşaatı süren metro için büyük bir açılış düzenlendi. Başbakan Erdoğan , bakanlar ve milletvekilleri açılışın ardından metronun ilk seferine bindiler. Trenlerin sürücüsü olmayacağı söylendi. Ancak ilk seferinde metroyu Erdoğan kullandı. Başbakan zaman zaman 80 kilometre hıza çıktı. 16 durağı bulunan metronun 12. durağı Esenkent’e kadar Erdoğan kendisi anons yaptı. “Acıbadem’i geçtik, Ünalan’a ilerliyoruz”, “Ve şimdi de Maltepe’ye geldik”, “Şu anda 70 kilometre hızla ilerliyoruz, şimdi de 80 kilometreye çıktık” anonslarıyla treni kullanan Başbakan, bir ara deneme amaçlı treni durdurdu. Kadıköy’den kalkan tren Kartal’a kadar hiçbir durakta durmadı. Bu şekilde Kartal’a 22 dakikada ulaşıldı.


Kaynak : www.radikal.com.tr


İlk yorum yapan olun

Yorumlar