Müsteşardan Lojistik Merkez açıklaması,Kars'ın Erzurum'a gitmesi söz konusu değil

Kars’ın Erzurum’a gitmesi söz konusu değildir. Ancak Erzurum’un içindekini şehrin dışına çıkarılması söz konusudur. Kars’tan Erzurum’a giden bir şey yok, Erzurum’dan da Kars’a gelen bir şey yoktur. 16 tane yatırımda yer alan merkezden biri de Kars’tır.” a
Müsteşar Soluk, Kars’a yapılacak Lojistik Köyünün yapımına ne zaman başlanacağı ile ilgili soru üzerine de, “Projelerin hayata geçirilmesi tamamen ödeneklere bağlıdır. Ulaştırma Bakanlığı olarak yaklaşık 70 katrilyon TL’ye yakın yatırım portföyümüz var. Bu Kars’taki Lojistik köy belki biraz süre olarak öteleyebilir ama Kars’ın Lojistik Merkezi’nin 20147ten sonraya sarkacağını tahmin etmiyorum. Daha da erken olabilir. Çünkü Gar binasıyla birlikte ona da başlamamız gerekecek. BTK bağlantısıyla birlikte onun da hayata geçmiş olması gerekir. Gümrük Müdürlüğü zaten sıkıntı değil. Lojistik köylerde bizim sadece ‘dört tarafını çevirin, buraya yük insin, binsin’ diye de bir hedefimiz yoktur. Lojistik köylerde bankasıyla, tamirhaneleriyle, bakım hanesiyle, Moteliyle, yüküyle, konteyneriyle komple düşünülen alanlardır.
Kapasite olarak da oldukça geniş 4 bin metrekare ve etrafı büyüyecek şekilde planlanmaktadır. ‘Sadece lojistik merkezimiz var’ diye 100-150 dönüme hapsedilecek bir lojistik merkezi de olmayacak burası. Tabi bizim tercihimiz hazine arazisi. Hazine yerleri bazen mera oluyor orada sıkıntılar yaşıyoruz ama kamu menfaati söz konusu olunca merayı da Tarım Bakanlığıyla müşterek olarak imara açabiliyoruz. Dolayısıyla şimdilik böyle bir güzergah belirlememiz, nokta belirlememiz orada bazı sıkıntılara sebep olabilir. Ama önceliğimiz hazine olacaktır. En az 800 dönümlük bir alan olması gerekiyor. Çünkü bunu da zaman içinde büyütmeyi hedefliyoruz.” diye konuştu.
Soluk ayrıca, son günlerde “Kars’a kurulması planlanan Lojistik Köy Erzurum’a gidiyor” şeklindeki haberler üzerine de, “Yükleme ve boşaltmada şehir içinde büyük bir sıkıntı vardı. Dolayısıyla Erzurum’un yatırıma girmesiyle Kars, Sivas, Antep bunlar bir yerde idi. Erzurum bunlardan öncedir. Kars’ın Erzurum’a gitmesi söz konusu değildir. Ancak Erzurum’un içindekini şehrin dışına çıkarılması söz konusudur. Kars’tan Erzurum’a giden bir şey yok, Erzurum’dan da Kars’a gelen bir şey yoktur. 16 tane yatırımda yer alan merkezden biri de Kars’tır.” açıklamasını yaptı.
Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı Habip Soluk ve Karayolları Genel Müdürü Cahit Turhan’ın gezi ve incelemelerine; AK Parti Kars Milletvekilleri Ahmet Arslan, Prof. Dr. Yunus Kılıç, Belediye Başkanı Nevzat Bozkuş, AK Parti Kars İl Başkanı Av. Ensar Erdoğdu, Karayolları 18. Bölge Müdürü Necati Çakıroğlu, Sarıkamış Belediye Başkanı İlhan Özbilen, Selim Belediye Başkanı Muhittin Yücel, AK Parti İl Yönetimi de eşlik etti.Haber: Tacettin Durmuş


Kaynak : yurthaber.mynet.com


İlk yorum yapan olun

Yorumlar