Öğrencilerden sonra Meclis üyesi Süzer'de Estram Zammına Tepki Gösterdi

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi tarafından ulaşıma yapılan zamma öğrencilerin ardından, Büyükşehir Belediyesi meclis üyesinden de tepki geldi.
AK Parti Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Meclis üyesi Ahmet Süzer, Belediye Ulaşım Dairesi (Estram)’nin karda olduğunu belirterek, zammın gereksiz ve yanlış olduğunu söyledi.
Büyükşehir Belediyesi’nin, UKOME kararıyla aldığı ulaşım zammının gereksiz olduğunu işaret eden Süzer, “Ulaşıma yapılan zam da aynı suya yapılan zam gibi gereksiz. Çünkü Estram, yıllık 60 milyon lira ciro yapmaktadır. Buradaki asıl sorun halk otobüsçüleri lehine paylaşım oranındaki ufak bir değişikliğin yapılmasıydı. Ama bunu belediye zam yaparak sağlamaya çalıştı ki bu, vatandaşın ve öğrencilerin sırtına yüklenmiş maddi bir külfettir.” dedi.
Estram’ın zamma ihtiyacı olmadığını iddia eden Süzer, bu durumun veli, öğrenci, işçi, emekli ve memura gereksiz bir zam yüklemesi olduğunu kaydetti. Bunun böyle değerlendirilmesi gerektiğine dikkat çeken süzer, şöyle dedi: “Bizim bütçede gördüğümüz kadarıyla Estram’ın kesinlikle böyle bir zamma ihtiyacı yok. Çünkü aylık 800 bin lira ile 1 milyon lira arası belediyeye kar olarak para aktarıyor. Kar oranlarının biraz daha aşağı çekilerek halk otobüsçüleri lehine ufak bir düzenleme yapılarak zamsız bir geçişin yapılması gerekiyordu. Yapılan zam son derece yanlış olmuştur.”
Belediye’nin, bu borçları ödemek için de İller Bankası’ndan borç aldığını, işleri bu borçla döndürmeye çalıştığını ileri süren Süzer, “Baktığımızda belediye şirketlerinde çalışan işçiler maaşını alamıyor. Belediyenin parası olsa bu borçları öder. Dolayısıyla belediyenin de bu işten karı olsun, seçim yaklaşıyor, borçlarımı kapatayım, biraz önüm açılsın gibi düşünce son derece yanlıştır. Vatandaşın sırtına yükleyerek bu iş olmaz. Bu yapılan zamla seçim yatırımını vatandaşın sırtına yüklemiş oluyorlar.” ifadesini kullandı.
Geçen sene de suya belli oranda zam yapıldığını hatırlatan Süzer, o zaman da kendilerinin bu zammın yersiz olduğunu dile getirdiklerini vurguladı. Süzer, şöyle konuştu: “Bunun kanıtı olarak da kesin hesaplar görüşülürken, 2011’de ESKİ’nin banka hesabında 16 milyon lira paranın olduğu görülüyordu. Bu da zammın ne kadar yersiz ve gereksiz olduğunu gösteriyor. Tramvay yolu yapılması için kredi alınıyor. Yeni tramvaya ihtiyacım yok diyorsun, zaten fazla tramvaylar var. Peki, bu kadar zammı nereye kullanacaksınız?”
Belediyenin seçim öncesinde yatırım yapmadığını savunan Süzer, “Belediye, seçimden seçime yatırım yapıyor. Böyle olduğu için de birikmiş borçları var ve bu borçları ödemeye çalışıyor. Ulaşıma yapılan zamla seçim yatırımını vatandaşın sırtına yüklemiş oluyorlar.” diye konuştu.


Kaynak : www.haberdar.comsohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar