Lojistik Merkez İçin Bremende İncelemeler

Trabzon’da kurulacak lojistik merkezi için incelemelerde bulunmak amacıyla Almanya’ya gelen Trabzon Valisi Recep Kızılcık başkanlığındaki bir heyet Bremen kentinde temaslarda bulundu.
Vali Kızılcık’ın yanı sıra Trabzon Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Suat Hacısalihoğlu, Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Çetin Oktay Kaldırım, Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Başkanı Ahmet Hamdi Gürdoğan, Karadeniz Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Birdoğan Baki, Yard. Doç. Dr. Ersin Türk, Araştırma Görevlisi İskender Peker ve Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı Uzmanı Vahit Ketboğa’dan oluşan heyet, Bremen’de Türk-Avrupalı Ekonomi Forumu (TEWIFO) adlı işveren kuruluşunun konuğu oldu.
Ziyaretleri sırasında, Bremen’in en yüksek binası Weser Tower’da bulunan Bilişim Hizmetleri A.Ş. BTC merkezini ziyaret eden heyet, şirketin yönetim kurulu ve aynı zamanda TEWIFO’nun başkanı olan Bülent Uzuner ve derneğin yönetim kurulu üyeleri tarafından ağırlandı.
Konuklarına Bremen hakkında bilgi veren Uzuner, Almanya’nın 6. büyük sanayisi ve 2. büyük liman kenti olduğunu belirttiği Bremen’in kalkınmasında, tüm Almanya’da olduğu gibi göçmen kökenlilerin büyük katkısı olduğunu söyledi.
BTC şirketinden Faruk Köksal da, şirketi tanıtarak, 10 yıl içerisinde büyük bir aşama kaydederek dünya bilişim pazarında 15. sırada yer aldıklarını ifade etti.
Ziyaretleri hakkında bilgi veren Trabzon Valisi Kızılcık, amaçları doğrultusunda Hamburg ve Bremen limanlarını tanıma fırsatı bulduklarını belirterek, “Burada dünya ticaretinde, özellikle de Avrupa ithalat ve ihracatında çok önemli yer tutan çok ciddi bir sistemle çalışıldığını gördük. Biz de bu iyi örnek uygulamalarını göz önünde bulundurarak Trabzon’umuza lojistik merkezi kuracağız. Böylece sadece ülkemizde değil, Kafkaslar’dan Rusya’ya kadar mal dağıtabilecek bir lojistik üs olabileceğimize inanıyoruz” dedi.
Bu vesileyle Hamburg ve Bremen’de Türklerle bir araya geldiklerini kaydeden Kızılcık, Türklerin, artık Almanya’da sadece döner hizmeti vermediğini, bilişim alanında da dünyaya başarıyla büyük hizmetler sunan firmaların sahibi ve yöneticileri konumuna geldiğini söyledi.
Belediye Başkanı Gümrükçüoğlu da, TEWIFO’nun çalışmalarını takdir ettiklerini belirterek, “Doğu Karadeniz’imizin incisi olan Trabzon’umuza bir lojistik merkez kazandırabilmek için buradan iyi tecrübe ve izlenimlerle ayrılıyoruz. Teknolojinin son imkanlarını kullanarak, iyi bir organizasyon içerisinde günümüzün ticaretine çok önemli rol oynayan lojistik merkezlerinden birisini kazandırmak amaçlı bu gezimizde çok yararlı bilgiler edindik” dedi.


Kaynak : www.haberciniz.biz


İlk yorum yapan olun

Yorumlar