Üç büyük kentin metro süreçleri

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın “Üç Büyük Kentin Metro Yapım Süreçlerinin Karşılaştırılması” konulu basın toplantısı gerçekleştirdi.
İstanbul, Ankara, İzmir kentlerine ait metro yapım süreçlerini karşılaştırdı.
17 Ağustos 2012 tarihinde İstanbul’da, gazete ve TV’lerin reklemlar eşliğinde açılışı yapılan Kadıköy – Kartal Metrosu, metro maliyetleri konusunda ki tartışmaları gündeme taşınmasına yönelik üç kente dair metro yapım süreçlerini karşılaştıran Günaydın, toplantıda üç kentte ki metrolar ile ilgili bilgi verdi.
İstanbul Metroları
İstanbul BŞB’nin 2012 yılı konsolide bütçesi 19,5 milyar liradır. İçişleri Bakanlığı’nın 2012 yılı bütçesinin 2,6 milyar lira olması karşısında, İstanbul BŞB bütçesinin İçişleri Bakanlığı bütçesinden 8 kat büyük olduğu görülmektedir.
Bu devasa bütçeye rağmen, İstanbul’un 19 km lik Üsküdar – Ümraniye / Çekmeköy; 9 km lik Bakırköy – İncirli – Kirazlı; 25 km lik Kabataş – Beşiktaş – Alibeyköy – Mahmutbey ve 25 km lik Bakırköy – Beylikdüzü olmak üzere 4 metro hattının yapım işini Ulaştırma Bakanlığı devralmış durumdadır.
Yapımına 2005 yılının Şubat Ayı’nda başlanan ve 7,5 yılda tamamlanan 22 km lik Kadıköy – Kartal metrosu için vagonlar dahil 3,1 milyar lira harcanmıştır. Bu çerçevede, hattın km maliyeti 141 milyon TL düzeyindedir.
Ankara Metroları
Ankara BŞB’nin son iki yıllık konsolide bütçesi 10,1 milyar liradır. Halen Ankara’da, Sayın Murat Karayalçın döneminde ihaleleri yapılan, finansman anlaşmaları sağlanan, yapımına başlanan ve 1997 yılından bu yana hizmet veren toplam 23 km lik raylı sistem bulunmaktadır.
Melih Gökçek yönetimindeki Ankara BŞB 2002 yılında Kızılay – Çayyolu, Batıkent – Sincan ve Tandoğan – Keçiören metro hatlarının yapımına başlamıştır. 10 yıllık zaman diliminde bu hatlar için toplam 828 milyon liralık harcama yapılabildiğinden, metro tünelleri birer çamur çukuruna dönüşmüştür.
Metro hatlarının Ankara BŞB tarafından tamamlanabilmesinin mümkün olmadığının görülmesi üzerine, Ulaştırma Bakanlığı bu üç metro hattının yapımını 2011 yılı Nisan Ayı’nda devralmış ve 2012 Yatırım Programı’na 1 milyar 597 milyon lira konulmuştur.
Merkezi Hükümet’in üç hattın yapımı için kullanacağı finansman toplamı 3 milyar 40 milyon liradır. Ankara BŞB’nin 828 milyon liralık harcamasıyla birlikte, 43 km lik metro hattı için toplam harcama tutarı 3.868 milyon liraya çıkmakta ve km başına maliyet, vagonlar hariç 90 milyon TL olmaktadır.
İstanbul’un 4, Ankara’nın 3 metro hattı tamamlandığında, Ulaştırma Bakanlığı belediyelere maliyet bedeli üzerinden devir yapacak, metro hatları işletilmeye başlanıldığında hasılatın % 15’i Hazine’ye aktarılacak, geriye kalan hasılat belediyenin olacak ve bu şekilde borçlar ödenecektir…
İzmir Metroları
İzmir BŞB İstanbul ve Ankara’ya göre daha mütevazi bir bütçeye sahip olup, son on yıllık bütçe tutarı 13 milyar liradır.
İzmir BŞB 2250 metre tünelli Ege Üniversitesi – Evka 3 istasyonlarının açılışını 31 Mart 2012 tarihinde yapmış olup, Üçyol – Üçkuyular hattında son aşamaya gelinmiştir. 8 km uzunluğundaki metro hattı için 370 milyon lirası inşaat, 80 milyon lirası vagon maliyeti olmak üzere toplam 450 milyon TL harcama yapılmıştır. Bu çerçevede İzmir metrosunun km başına maliyeti, vagon dahil 56 milyon TL’dir.
İzmir BŞB, bu maliyetlerin tümünü kendi bütçesi ile karşılamaktadır. İzmir BŞB’nin 2010 yılı sonunda Ulaştırma Bakanlığı’na yaptığı “yeni İzmir metro hatlarının yapım işinin Ulaştırma Bakanlığı tarafından üstlenilmesi” başvurusu yanıtsız kalmıştır.


Kaynak : Vişne Haber Ajansı


İlk yorum yapan olun

Yorumlar