Ulaştırma Bakanı Yıldırım'dan, CHP’li Günay'a cevap

Ulaştırma Bakanı, CHP’li Günaydın’ın “Hükümet Ankara ve İstanbul’a her türlü desteği verirken İzmir’e vermiyor“ eleştirisini Erzincan’dan cevapladı
Bakan’dan CHP’ye ‘Yıldırım’ cevap
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, bir televizyon programında İzmir’de metro çalışmalarına bakanlığın destek vermediğini söyleyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın’a Erzincan’dan yanıt verdi. Bakan Yıldırım, “Gökhan Günaydın bey Ankara’dan İzmir’i çok iyi göremiyor” dedi.
Ankara ile metro işine girmeden önce İzmir’de İZBAN’ı ortaklaşa yaptıklarını hatırlatan Yıldırım, “Muhalefete mensup belediye diye, İzmirli vatandaşlarımızı cezalandıramayız” dedi.
İzmir milletvekili olduğunu hatırlatan Bakan Yıldırım, “İzmir’de neyin yapıldığını, neyin yapılmadığını, Sayın Gökhan Günaydın’dan çok daha iyi bilirim. Hiçbir zaman, Ankara, İstanbul ve İzmir’i kıyaslamadık, ama öyle bir çıkış yaptıkları için böyle bir cevap verdik” dedi.
12 yılda 2 bin 250 metre
Yıldırım Gökhan Günaydın’ın, Ankara ve İstanbul Büyükşehir Belediyelerinin İzmir’e göre kat kat fazla bütçesi olduğu halde metro çalışmalarını tamamlayamadıkları eleştirisinin de yanlış olduğunu savundu.
İzmir’de 1996 yılında Burhan Özfatura zamanında başlayıp Piriştina zamanında biten 11.6 kilometrelik bir metro bulunduğunu, İzmir Büyükşehir Belediyesi geçen ay 2 bin 250 metrelik bir metro hattını “nihayet” bitirip hizmete aldığını söyleyen Yıldırım şöyle devam etti:
“Hattın açılışına CHP Genel Başkanı Sayın Kılıçdaroğlu da katıldı. Şu anda İZBAN, Özfatura ve Piriştina zamanında yapılan 11,4 kilometre ve bu yıl biten 2 bin 250 metre. Toplam yaklaşık 94 kilometre raylı sistemi var, bunun 80 kilometresi demiryollarının. Dikkatinizi çekiyorum. 12 senede bitirilmiş hat 2 bin 250 metredir. Şu anda İzmirliler’in 2005 yılından beri sabırla beklediği bir hat var. O hatta Üçyol-Fahrettin Altay Hattı 5,5 kilometre. O hattın yapımı bir türlü tamamlanamadı. Her seferinde erteleniyor ve bu metro yapımından dolayı da bölgede ciddi mağduriyetler ve sıkıntılar yaşanıyor.”
Yıldırım, “Onlar İzmir’e bakıyor, biz yatırım yapıyoruz. Aradaki fark budur. Arkadaşın beyanları tamamen siyasete yöneliktir. Bizim ki yapılan işler ortaya çıkan rakamlar ve gerçeklerden oluşmaktadır” diyerek sözlerini tamamladı.
Biz olmasak trafik felçti
Bakan Yıldırım İzmir’e bakanlığa bağlı kuruluşlar tarafından 9 yılda 8 milyar liralık yatırım yaptıklarını belirtti. Yıldırım, “Sadece çevre yolu 2 katrilyon. 1990’da başlamıştı, 55 kilometrelik yolun yarısını bizim dönemde yaptık. Eğer çevre yolu olmasaydı, İzmir’de arabalar hareket edemeyecek durumda olurdu, İzmir trafiği felç olmuştu. İZBAN ve çevre yolu İzmir’in trafiğini büyük ölçüde
rahatlatan iki önemli projedir.
Bu iki önemli projeyi İzmir’e biz yaptık.
Metro maliyeti Ankara’da ucuz
Bakan Yıldırım, metro maliyetleri konusundaki eleştirilere cevap verirken de ”İzmir’de ortalama maliyet Bornova-Üçyol ‘da 98 milyon lira. Geçen aylarda açılan Bornova-Evka 2 hattında 91 milyon lira. Ankara’da bizim yaptığımız 56 milyon lira. İstanbul’da Kadıköy-Kartal metrosunda maliyet 72 milyon lira” diye konuştu.
İZBAN’ın yüzde 77’si TCDD’nin
Egeray’ın 2 bin yılından önce koalisyon döneminde yarım bırakıldığını anımsatan Bakan Yıldırım, devlet demiryollarının bir banliyö sistemi girişiminde bulunduğunu, ancak kriz nedeni ile yarım kaldığını söyledi. Yıldırım sözlerini şöyle sürdürdü: “Bakanlık olarak belediye ile demiryollarını bir araya getirip yüzde 50 ortaklıkla İZBAN’ı kurdurduk. Bu projeye yaklaşık 2.2 milyar dolar para harcadık. Ama bunun 1.7 milyar doları devlet demiryollarının harcamasıdır. Hat, altyapı ve elektrifikasyon Devlet Demiryolları’nındır. Bunun üzerine belediye istasyonlar ve bazı alt geçitleri yapmış. Bunun tutarı da 338 milyon dolar. Burada paylara bakarsak işin yüzde 77’lik büyük kısmı devlet demiryollarına ait olmasına rağmen dedik ki bu İzmir’in projesi yüzde 50-50 ortaklık kurun, biz bütün bu altyapıyı, yapılanları, oraya devir edelim birlikte işletin ve bunu yaptık.

Kaynak : www.yerelgundem.com

Reklamlar

Benzer demiryolu haberleri

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.