Yabancı yatırımcı vagon üretimi ve taşımacılık için geliyor

Özel sektörün de tren işletmeciliği yapabilmesi için geri sayım başladı. TCDD tekelini kaldıracak olan kanunun yıl sonunda yürürlüğe girmesi gündemde.
09 Ağustos 2012 Perşembe – 09:53
Birçok firma vagon ve lokomotif almak için sıraya girdi. Yabancı devlerin ise vagon üretimi ve taşımacılık için geleceği belirtiliyor. DÜNYA Gazetesi’nin manşetine göre Türkiye’de demiryolu taşımacılığında ‘serbestleşme’ kanununun bu yıl sonuna doğru yürürlüğe girmesi bekleniyor. Yerli ve yabancı birçok lojistik firması da buna paralel olarak sektöre girmenin hazırlıklarını yapıyor. Uluslararası şirketlerin bir kısmı Türkiye’de yük taşımacılığı düşünürken
bir kısmı da vagon ve lokomotif üretimi için fabrika kurmaya hazırlanıyor. Avrupa’daki dev taşımacılık firmalarından Deutsche Bahn ile Avusturyalı Rail Cargo kendi lokomotif ve vagonlarıyla taşıma yapmayı amaçlıyor, Amerikan The Greenbrier Companies ise yılda bin vagon üretecek fabrika kurmak istiyor.
YENİ İSTİHDAM YARATACAK
Demiryolu Taşımacılığı Derneği Başkanı İbrahim Öz, “Serbestleşme” ile birlikte Türkiye’nin demiryollarında hayal edemeyeceği noktalara geleceğini iddia ediyor. Öz “Kamu ve özel sektör olarak Cumhuriyetin 100. yılına kadar 150 milyar doların üzerinde bir yatırım gerçekleşecek. Kanunun çıkmasıyla birlikte yük taşımacılığına paralel olarak yolcu taşımacılığı da gelişecek, yan sanayiciler de vagon ve lokomotif üretebilecek. Yapılacak üretimle vagonların fiyatı 70 bin eurodan 55 bin eurolara kadar düşecek. Dövizimiz dışarı gitmeyecek, istihdam yaratılacak” diye konuştu.


Kaynak : www.timeturk.com


İlk yorum yapan olun

Yorumlar