Akyazı lojistik merkezi için düşünülemez

CHP İstanbul Milletvekili ve Grup Başkanvekili M. Akif Hamzaçebi, Trabzon’da parti il binasında basın toplantısı düzenledi. Ulusal ve yerel gündeme ilişkin önemli açıklamalar yapan Hamzaçebi, Belediye Başkanı O. Fevzi Gümrükçüoğlu’nun Akyazı için önerdiği lojistik girişimine itiraz etti. Hamzaçebi, “Akyazı spor ve konaklama tesisleri içindir. Lojistiğin yeri değildir. Çimento Fabrikası’nı kaldırmaya uğraşırken, lojistiği şehrin içine sokmak şehircilik ilkelerine aykırıdır” dedi.
CHP Grup Başkan Vekili M. Akif Hamzaçebi dün Trabzon’a gelerek partisinin il binasında bir basın toplantısı düzenledi. Ulusal ve yerel gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Hamzaçebi özellikle Trabzon’da son dönemde tartışma konusu olan lojistik merkez konusunda önemli açıklamalarda bulundu. Lojistik merkezlerin hem ulusal hem de uluslararası düzeydeki nakliye, lojistik ve mal dağıtımı ile ilgili tüm faaliyetlerin muhtelif işleticiler tarafından yürütüldüğü belirli bir bölgeyi tanımladığını hatırlatan Hamzaçebi, Trabzon’da bu çerçevedeki bir lojistik merkez için alternatif yer olarak Akyazı’yı gösteren Trabzon Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu’nun teklifine karşı çıktı. Hamzaçebi, “Akyazı’daki dolgu alanı sadece spor tesislerinin ve konaklama tesislerinin yapılması içindir. Bunun yanına getirip lojistik merkezi koyarsanız yanlış yapmış olursunuz. Doğru olmaz. Şehircilik ilkeleri anlamında böyle bir girişimin doğru olacağı kanaatinde değilim” ifadelerine yer verdi.
LOJİSTİK İÇİN AKYAZI
UYGUN YER DEĞİL
İl binasında CHP Trabzon İl Başkanı Yavuz Karan, Merkez İlçe Başkanı Ahmet Kaya ile birlikte basın toplantısı düzenleyen Hamzaçebi lojistik merkezin kurulacağı yer hususunda şehircilerin, mimarların konuyu enine boyuna tartışarak bir yol haritası belirlemesi gerektiğine dikkat çekerek, “Siyasetçi olarak benim görüşüm Akyazı’da lojistik merkez olmayacağı yönündedir. Ayrıca bu tip merkezleri kıyı bandına yerleştirmek doğru değildir. Bu tür yerler için çok daha uygun yerler bulunabilir. Kıyıya yapılacak her türlü sanayi depolama tesisi Trabzon’un güzelliğini, doğasını yok eder. Bir şeyler vereyim derken bazı şeylerin de elimizden çıkmasına neden olur. Çimento Fabrikasını Trabzon’un merkezinden çıkarmak için Trabzonlular büyük uğraş verdiler. Süresi bittiğinde çıkacak. Şimdi bir yandan bir sanayi tesisini Trabzon’un dışına çıkarmak isterken, öte taraftan bu merkezi Akyazı’ya koymak hiç doğru değildir” şeklinde konuştu.


Kaynak : www.gunebakis.com.trsohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar