Atina'da toplu taşıma çalışanları grev gitti

Yunanistan’da son tasarruf tedbirlerini protesto eden toplu taşıma çalışanları bugün başkent Atina’da grev yapıyor.
Maaşlardaki kesinti ve bilet fiyatlarının artırılmasının ardından başlatılan grev nedeniyle başkentte metro, otobüs, tramvay ve troley gibi toplu taşıma araçları 24 saat hizmet vermeyecek.
Bu yüzden başkentlililer ulaşımda büyük sıkıntı yaşıyor. Birçok kişi işyerlerine kilometrelerce yürüyerek gitmek zorunda kaldı.
Bu arada toplu taşıma işçi sendikası Sintagma Meydanı’nda bir gösteri düzenledi. Hükümetin ekonomi politikasını protesto eden göstericiler, bir metro çalışanının kuklasını yaparak darağacına astı. Metro çalışanları grevin sadece bir uyarı niteliği taşıdığını belirterek, hükümet politikalarında bir değişiklik olmaması halinde gelecek haftaki genel greve de katılacaklarını açıkladı.
Metro çalışanları sendikası başkanı Andonis Stamatopulos yaptığı açıklamada, “?slında biz sadece bugünkü politikaları eleştirmiyoruz. Protestomuz son 2.5 yıldır uygulanan ekonomik politikaya karşıdır. Artık yeter diyoruz. Bilet fiyatlarının düşürülüp çalışanlara nefes ardırılmasını istiyoruz. Çünkü uygulanan politika yanlış ve insanlara zarar vermekte. Şunu da eklemek istiyorum; hep beraber, Türkiye’deki insanlarla beraber bu IMF’nin bölgeden gitmesini sağlayabiliriz” şeklinde konuştu.
Yunanistan’da maaşlardaki kesintilerin ardından hafta başında hakimler ve doktorlar 2 haftalık grev başlatmıştı. Vergi memurları ise Cuma günü grev yapacak.
Bu arada koalisyon üyesi partilerin liderleri Başbakanlık’ta bir araya gelerek 11,5 milyar euro’luk son ekonomik tedbir paketini müzakere edecek.
Sol partiler, Pasok ve Demokratik Sol kamu sektöründe işten çıkarmalara karşı çıkıyor. Son tedbir paketinde 9 milyar euro’luk emekli maaşı, sosyal güvenlik yardımları ve maaşlarda kesintileri içeriyor.
Muhalefet ise kesintilerin ülkedeki resesyonu daha fazla derinleştirerek, Yunanistan’ın borçlarını ödemesini daha da zorlaştıracağını savunuyor.

Kaynak : www.haberx.com

Benzer demiryolu haberleri

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.