Bandırma-Bursa-Ayazma-Osmaneli Hızlı Tren Projesinde Son Durum

Bandırma-Bursa-Ayazma-Osmaneli Hızlı Tren Hattı Ankara, İzmir, İstanbul ve Bursa gibi metropollerin arasındaki ulaşımın kolaylaşması ve seyahat süresinin azaltılması hedefleniyor. Projenin tamamlanmasıyla anahat üzerindeki mevcut işletim sorunları ortadan kaldırılarak Asya ve Avrupa arasında doğrudan bağlantı aynı standartlarda sağlanacak. Amaçlanan bir diğer hedef ise hızlı tren hattının, bölgede karayolu taşımacılığındaki yoğunluktan kaynaklanan trafik kazaları, hava kirliliği gibi sorunları azaltarak daha güvenli ve konforlu bir ulaşıma imkan vermesi.
İHALE SÜRECİ
Bursa İli ve Bandırma Limanı’nı ülkemiz demiryolu ağına bağlamak amacıyla Bandırma-Bursa-Ayazma-Osmaneli Hızlı Tren Projesi’nin ilk adımı olarak kuruluşumuzca Bursa- Yenişehir Hızlı Tren Projesi’nin altyapı yapım ihalesi gerçekleşmiş olup yapım çalışmalarına başlandı.
Projenin ilk adımı olarak Bursa- Yenişehir Hattı’nın devamı olan ve Yenişehir’i Ankara İstanbul Hızlı Tren Hattına bağlayacak Yenişehir Osmaneli/Bilecik kesimi için yapım ihalesine çıkılması planlanıyor.
SON DURUM
Yenişehir- Bursa: 13.01.2012 tarihinde yer teslimi yapıldı. Güzergah aplikasyon çalışmaları devam etmektedir.
Yenişehir- Osmaneli: 29.12.2011 tarihinde yer teslimi yapıldı. 10.05.2012 tarihinde 3 nolu koridor onaylanmış olup güzergah çalışmalarına başlanmıştır.
Bandırma- Bursa: Proje çalışmaları Altyapı yatırımları Genel Müdürlüğü tarafından yürütülmektedir.

Kaynak : hizlitren.tcdd.gov.tr

Levent Ozen hakkında
Her yıl yüksek hızda büyüyen Türkiye demiryolu sektörü Avrupa’nın lideri. Bu hızını yüksek hızlı trenlerden alan demiryollarına yapılan yatırımlar da artmaya devam ediyor. Ayrıca şehiriçi ulaşım için yapılan yatırımlarla birlikte, yerli üretim yapan pek çok firmamızın yıldızı parlamaktadır. Yerli tramvay, hafif raylı sistem ve metro aracı üreten firmaların yanında, Türk yapımı yüksek hızlı “milli tren” imalatına başlanmış olması gurur vericidir. Bu gurur verici tabloda olmaktan bizde oldukça mutluyuz.

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.