Başbakan Erdoğandan Kılıçdaroğluna Metro Eleştirisi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu İzmir’deki raylı sistem konusunda söylediği sözlerden dolayı eleştirerek, “Sayın Başkan önce metro nedir hafif metro nedir bunu bir öğren. Senin İzmir’le ilgili anlattıkların hafif metrodur” dedi.
Başbakan Erdoğan, Çayırbaşı Tüneli kavşak ve yolların toplu açılış törenine katıldı. Törene Başbakan’ın yanı sıra İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, tüneli ve yol açılışı töreninde konuştu. Erdoğan, İstanbul için yapılan yatırımları anlattı. Metro yapımı sırasında karşılarına çıkarlına zorluklardan dert yanan Erdoğan, “Derdimiz aslında Taksim’den gelen metroyu maslaktaki İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) kampüsünden çıkartmaktı. Orata bir tiriyaj alanı oluşturalım ve vagonların bakımını yapalım istedik. Çünkü orada İSKİ’nin devasa bir alanı vardı. Ne yazık ki o zamanın üniversite yönetimi inanır mısınız bana hendek atlattı ve bize onu yaptırtmadı. Bu da olmazsa olmaz bir şeydi. Mecburen Sanayi Mahallesi altında yerin altında tiriyaj alanı yapmak zorunda kaldık ve bize 250 milyon TL’ye mal oldu. Bu tür şeylerle uğraşıyoruz. Bu ülkenin kurumları, evlatları olarak birbirimizle dayanışma içinde olmazsak kiminle dayanışma içinde olacağız” dedi.
Açılışını yaptıkları Çayırbaşı tüneli ile 1 saatlik mesafenin 5 dakikada gidilebileceğine dikkat çeken Erdoğan, “Bunun hesabını iyi yapmak lazım. Araçların yıpranmasından tutun da insanların yolda kaybettiği zamana, akaryakıt zahiyatına stresine varıncaya kadar her şey. Şurada 2 ay köprülerin tamiri bakımı ile alakalı adım atıldı yazılı ve görsel medyanın kopardığı kıyameti biliyorsunuz. Toplumu moralize etmeleri gerekirken, karşıt güçlerle birlikte demoralize etmenin gayreti içine giriyorlar. Bu köprülerin bakımı olmayacak mı. Bu bakımlar yapılmadı diye bir felaketle karış karşı kalacak olursa o zaman ne diyeceksiniz. O zaman da teneke takıp çalacaksınız. Bunun için en uygun mevsim yaz. Niye izin mevsimi okullar kapalı. Birçok kulplar taktılar inşallah okullarla birlikte bu sıkıntı aşılıyor. Ayın 17’sinden itibaren köprülerde KGS’yi kaldırıyoruz ve tamamen hızlı geçiş sistemine geçiyoruz. Artık gişelerde durmak olmayacak. 3. köprüyü bitirdiğimiz andan itibaren daha da rahatlayacağız. Ağır vasıtaları Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden (FSM) kaldırıp 3. köprüye sevk ediyoruz. Artık FSM ve birinci köprü şehir için araçların geçişleri olacak. Şimdi Marmaray başlayacak ve o da hizmete girecek. Bir yıl sonra 2015’te otomobiller için tüp geçiş olacak” diye konuştu. Konuşmasında CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’na da yüklenen Başbakan, “Ana muhalefet zaman zaman bazı şeşler söylüyor. İzmir’i örnek göstererek metro maliyetlerinin düşüklüğünden bahsediyorlar. Sayın başkan önce metro nedir hafif metro nedir bunu bir öğren. Senin İzmir’le ilgili anlattıkların bir defa metro değil hafif metrodur. Bunların maliyetini hesaplamaya gayret eden milletvekillerin var onlara söyle bu işin hesabı öyle yapılmaz. İzmir bu ulaşım sistemlerini yapamamıştır, yapamadığı için ulaştırma bakanlığından bu konuda yardım istemiştir. Ben ulaştırma bakanımıza verdiğim talimatla oradaki raylı sistemler için ulaştırma bakanlığımız devreye girmiş ve hizmetler beraber yürütülmüştür. O hafif metro, metro burada” ifadelerini kullandı.
Başbakan Erdoğan, hükümetin İstanbul’un ulaşım sorununun çözümü için çok yönlü ve çok büyük projeleri kararlılıkla hayata geçirdiğini anlatarak, “İşte yeni metro tramvay ve metrobüs. İlk defa Büyükşehir Belediyemiz metrobüs olayını hayata geçirdi. Niçin metrobüs. Çünkü metro olayına girsek zaman alacak. Metrobüs bizim için çok süratle biten ve önemli bir yükü alan ulaşım sistemi oldu. Zaman zaman bir ufak kaza ya da durma oluyor. Hemen ertesi gün yazılı görsel medya başlıyor vurmaya. Olur kardeşim kaza olur. Toplu taşımada biz farklı bir dönemi başlattık ve bu çalışmaları süratle devam ettiriyoruz. Geçtiğimiz ay Kadıköy kartal metrosunu hizmete açtık. Ben ana muhalefet genel başkanına tavsiye ederim. Kadıköy’e geldiğine Kadıköy – Kartal seyahati yaparsa isabetli olur. Hiç olmazsa metroyu görür. Orada lüks bir taşımacılığın ne olduğu görmesi açısından önem arz eder. Biz burada muhalefetin belediyesi var diye bakmıyoruz. Burada benim halkım var insanım var dolayısıyla biz hizmet siyaseti üretiyoruz” diye konuştu.
Türkiye’nin 10 yılda kat ettiği mesafeyi anlatan Başbakan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Biz o güne göre bugün geri gittiysek çıksınlar ispat etsinler bir dakika burada durmam. Ama bu ülkede eğitiminden sağlığından, adaletinden, ulaşımından, enerjisinden bütün gerçekleri samimi şekilde müzakere edeceğiz. Bu işin siyasetini yapmayacağız. Biz hizmet siyaseti ürettik, ideolojik siyaset değil. Bu iş ideoloji götürmez. Biz milletimize efendi değil hizmetkar olmaya geldik. Artık Türkiye, ekonomik istikrarına Avrupa’nın gıpta ile baktığı bir ülke. Bugün Türkiye bölgesindeki tüm gelişmelerde dikkate alınan görüşü sorulan bir ülke haline gelmiştir.”
Başbakan Erdoğan 17 Eylül’de okulların başlayacağına dikkat çekerek, “Yaz ayları boyunca başta FSM olmak üzere çeşitli yerlerde yürütülen çalışmalar sebebiyle yaşanan sıkıntılar büyük ölçüde sona erdi. Bundan dolayı halkımdan tekrar bizi affetmelerini diliyorum. Özür gerekiyorsa özür diliyorum. Ama bunların yapılmasının gereğini de hatırlatmayı önemli buluyorum. Okul açılış gününe kadar mümkün olan tüm çalışmalar tamamlanarak her türlü tedbir alındı. İstanbul’da yaşayanlar hayat kalitesini yükseltilmesi için yaptığımız çalışmaların külfetleri oluyor. Bunlara katlanacağız ki önümüzdeki yılarlı rahat ve huzur içinde geçirelim” şeklinde konuştu.


Kaynak : Haber Yurdumsohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar