Başkan Kocaoğlu,İZKARAY’ın fikri önceden çıkmıştı dedi

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Ben TV’de yayınlanan ‘Üç Gazeteci Bir Konuk’ programında İZKARAY ile ilgili  çarpıcı açıklamalarda bulundu.
Başkan Kocaoğlu, geçtiğimiz günlerde Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın fizibilitesinin bittiğini ve proje ihalesine çıkılacağını açıkladığı kenti çevreleyecek demiryolu hattı İZKARAY Projesi hakkında da konuştu.
Kocaoğlu, “Metro, hafif raylı sistem hepsi birbirine karıştı. İZKARAY’da Üçkuyular ile Bostanlı arasında yapılacak olan şey… Dönemin eski Bayındırlık ve İskan Bakanı Zeki Ergezen zamanında yapılan toplantıdan çıkan bir projedir. Bu proje zaten bizim değil. Olabilir bir projedir. Onlar geçmişte Kordonyolu’nu yapmak istiyorlardı. Çok görüşmeler oldu. Ben TCDD’den bir toplantıdan çıktım. Bana ‘Kordonyolu’nu ne yapacağız’ dedi. Ben de ‘olmaz, İzmir istemiyor’ dedim. Sonra ‘tünel yapsak’ dedi. Ben de ‘o olur’ dedim. Havagazı’nın olduğu yerden girecek tünel sonra Karataş’tan çıkacaktı. Sonra ‘o kadar önemli mi bu’ dedim. Ardından bu İZKARAY’ın fikrini ortaya attım. Aradan geçen zaman sonrasında Bakan Yıldırım, Ticaret Odası’nda bu projeyi anlattı. Hem karayolu, hem demiryolu geçecek olan bir projedir. Benim ‘yüzük yol’ dediğim sistemin gelişmiş halidir. Zaten ardından Pasaport’u tünel ile geçme konusu da kalktı. Şimdiki proje Üçkuyular-Çiğli Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’nde yapılacak olan tüp geçit ya da köprü çalışmasıdır. Projenin başlaması kent için faydalı olur. Bu EXPO’ya yetişebilir ama çok uzun soluklu bir iş. Yani 8-10 yıllık bir projedir” dedi.


Kaynak : www.gercekgundem.comsohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar