Demiryolu taşımacılığında ihracatçılar lehine fiyat indirimine gidilecek

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, önümüzdeki günlerde demiryolu taşımacılığında ihracatçılar lehine fiyat indirimine gidileceğini açıkladı.
Çağlayan, Ankara 1. Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Lojistik Alanı’ndan Mersin’e doğru yola çıkan ilk ihracat trenini uğurlama töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin karayolu taşımacılığında Avrupa’da birinci, dünyada da ABD’den sonra ikinci konumda bulunduğunu anlattı.
Lojistik konusunda çok önemli çalışmalar yaptıklarını anlatan Çağlayan, yaklaşık bir ay önce Ulaştırma  Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ile demiryolu taşıma maliyetlerinin düşürülmesi konusunda görüştüğünü bildirdi.
Yıldırım’a ihracatın arttığı bir ortamda demiryolu taşımacılığında maliyetlerin düşürülmesini teklif ettiğini, Bakan Yıldırım’ın da bunu kabul ettiğini aktaran Çağlayan, ”İnşallah önümüzdeki günlerde demiryolu taşımacılığında bir fiyat indirimi sizler için gerçekleşecek. Hayırlı, uğurlu olsun” dedi.
Demiryolu işletmeciliğinin de özelleştirileceğini hatırlatan Çağlayan, özelleştirmenin ardından oluşacak rekabet koşullarında fiyatların düşeceğini, bunun da sanayiciye yansıyacağını dile getirdi. Çağlayan, lojistik ile ilgili yapılan yatırımların misliyle geri döneceğini söyledi.
İhracat kilogram fiyatları ile ilgili de görüşlerini paylaşan Çağlayan, ”Türkiye ihracat rekoru kırarken, ihracat kilogram fiyatlarımız maalesef düşüktür” diye konuştu.


Kaynak : Ntvmsnbcsohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar