Dünyanın en yüksek viyadüğü Ankara-Sivas yüksek hızlı tren hattında

ULAŞTIRMA, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşarı Habib Soluk, Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren (YHT) projesi hakkında bilgiler verdi.
Kırıkkale Valisi Ali Kolat’ı ziyaretinde konuşan Soluk, YHT hattının Ankara-Sivas etabını, Ankara-Kırıkkale, Kırıkkale-Yerköy, Yerköy-Sivas olarak üçe ayırdıklarını belirterek, Yerköy-Sivas arasındaki ihalelerin geçen yıl yapıldığını ve burada yaklaşık 150 kilometre alt yapı inşaatının tamamlandığını kaydetti.
En yüksek ayaklı viyadük
Proje kapsamında kalan 108 kilometrenin de ihalesinin yapıldığını ifade eden Soluk, şöyle konuştu:
“Yapılan ihale, değerlendirme aşamasında. Yerköy-Sivas arasında bir problem yok. Yerköy-Kırıkkale arasında da sıkıntı yok. Oranın da ihalesi yapıldı, değerlendirmeleri devam ediyor. Kayaş-Kırıkkale arasını ikiye böldük. Viyadük hariç diğer ihale yapıldı, süreç devam ediyor. Viyadükle ilgili de arkadaşlarımızın çalışmaları devam ediyor. Elmadağ’da hemen hemen YHT güzergahında bu kadar yüksek bir ayağa sahip viyadük belki dünyada 1. veya 2. olacak. O bakımdan onunla ilgili teknik çalışmalar devam ediyor. Kısa sürede inşallah onun da ihalesine çıkarsak 2015 yılında da Ankara-Sivas YHT tamamlanmış olacak.


Kaynak : www.hurriyet.com.trsohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar