Eskişehir Uluslararası Demir Yolu İşletme Kursuna Ev Sahipliği Yapacak

Uluslararası Demiryolları Birliği’nin (UIC) Katar’da gerçekleştirdiği 10. Ortadoğu Bölgesel Kurul Toplantısı’nda (UIC-RAME) bölgesel eğitim ihtiyaçlarının karşılanması ve işbirliğinin geliştirilmesi için Ortadoğu Demiryolları Eğitim Merkezi (Middle East Railways Training Center- MERTCe) olması kararlaştırılan TCDD Eskişehir Eğitim Merkezi, uluslararası eğitim kursuna ev sahipliği yapacak.
TCDD ve UIC işbirliğiyle MERTCe kapsamında düzenlenen “Uluslararası Demiryolu İşletme Kursu” ve bu toplantıya paralel olarak “Yüksek Hız Komite Toplantısı” 01-02 Ekim 2012 tarihlerinde Eskişehir`de Anemon Hotel`de gerçekleştirilecek. 1 Ekim 2012 Pazartesi saat 08.45’te başlayacak olan Uluslararası Demiryolu İşletme Kursu ile “Yüksek Hız Komite Toplantısı”nın ilk gününde yurt içi ve dışından toplantıya katılan uzmanlar, ‘Küresel demiryolu standartlarına doğru’, ‘Altyapının finansmanı’, ‘Demiryolu taşımacılığın serbestleştirilmesi ve demiryollarının gelişimine etkileri, ‘Altyapı ve işletmenin ayrımı deneyimleri ve Avrupa örneği-İspanya’, ‘Serbestleşme sonrası başarı hikayeleri’ gibi konularında bilgi verecek.
2 Ekim 2012 Salı günü saat 09.00’da gerçekleşecek toplantının 2. gününde ise ‘Demiryolu yük taşımacılığının geleceği’, ‘Orta Asya ve Ortadoğu yük taşımacılığına bir bakış’, Ticari bakış açıları; Küresel ve kıtalararası yük koridorları’, konuları hakkında açıklamalar yapılacak.
TCDD ESKİŞEHİR EĞİTİM MERKEZİ 1896’DA HİZMETE GİRDİ
Türkiye’de demiryolları konusunda ilk eğitim faaliyetleri Eskişehir’de 21 Kasım 1896 yılında başladı. Bu tarihten itibaren değişik adlarla isimlendirilen eğitim birimimizde hizmet içi eğitim programları sürekli gerçekleştirilmiş olup, 1957 yılında Kurslar Müdürlüğü olarak düzenlenen bu eğitim ocağı, 1971 yılından sonra Eğitim Merkezi Müdürlüğü olarak yeniden yapılandırıldı. Eskişehir Eğitim Merkezi TCDD’nin ilk kurulan ve en köklü Eğitim Merkezi’dir.
Uluslararası Demiryolları Birliği (UIC) ise 03-04 Temmuz 2012 tarihinde Katar`ın DOHA kentinde yaptığı 10. Ortadoğu Bölgesel Kurul Toplantısı’nda (UIC-RAME) Ortadoğu Demiryolları Eğitim Merkezi’nin Eskişehir Eğitim Merkezi bünyesinde kurulmasıyla ilgili kararını aldı.


Kaynak: Haberimportsohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar