Hicaz’a Giden Trenler1 Eylül 1900 tarihinde temeli atılan ve 1904 yılından itibaren safha safha hizmete giren Hicaz Demiryolu, Abdülhamid Han’ın en önemli projelerinden biridir.

Hicaz Demiryolu’na 1 Eylül 1900 tarihinde Şam’da yapılan resmî bir törenle fiilen başlandı. 1 Eylül 1904’de hat 460. kilometrede bulunan Maan’a ulaştı. Hicaz Demiryolu’nun Akdeniz’e bağlantısını sağlayacak Hayfa hattı ise Eylül 1905’de bitti. Yapılan başka talî hatlarla birlikte 1918’de Hicaz Demiryolu’nun uzunluğu 1900 kilometreyi aşmış idi.

1908’de Hicaz demiryolu faaliyete geçti. İstanbul’dan kalkan tren Medine-i Münevvere’ye kadar ulaşabiliyordu. İlk tren, İstanbul’dan gelen misafirlerle birlikte 27 Ağustos 1908 Perşembe günü, Şam şehrinden Medine istikametine hareket etmişti. Trende, devlet adamlarından müteşekkil kalabalık bir heyetten başka, yerli ve yabancı pekçok gazeteci bulunuyordu. Özel trenin bir büyük salon-vagonu, bir lokantası, bir cami vagonu ve üç yolcu vagonu vardı. Hız, o zaman için mükemmel sayılabilecek olan 40–60 km arasındaydı. Tren yalnızca iki şey için duruyordu. İkmal ve namaz… Çöl kumları üzerinde cemaatle namaz kılınırken, ikmal için develerle su getiriliyordu.

Hicaz Demiryolu işletmeye açıldıktan sonra Hayfa ile Şam arasında her gün‚ Şam ile Medine arasında haftada üç gün karşılıklı yolcu ve ticarî eşya katarları çalışıyordu. Daha önce Şam-Medine güzergâhı develerle 40 günde kat edilirken Hicaz Demiryolu ile aynı mesafe 72 saate (3 gün) inmişti. Üstelik hareket saatleri namaz vakitlerine uygun şekilde tanzim edilmişti. 1911’den itibaren başlatılan bir uygulama ile dinî ve millî bayramlarda özel tren seferleri düzenlendi.

Hicaz’a giden trenlerin hareket saatleri namaz vakitlerine uygun şekilde tanzim edilmişti. Tren‚ istasyonlarda yolcular namazlarını kılacak kadar bekletiliyordu. Vagonda günün beş vaktinde hacılara müezzinlik yapan bir görevli de bulunuyordu.

Son sefer 1918’de yapıldı. O tarihten sonra İngilizlerin tahrip ettiği demir yolu günümüze kadar bir daha kullanılamadı.

Kaynak : www.dunyabulteni.net

Reklamlar