İBB 17 eylülde yaşanabilecek trafik kabusu için olağanüstü önlemler aldı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), okulların açılacağı 17 Eylül Pazartesi günü trafikte sorun yaşanmaması için olanğanüstü trafik önlemleri aldı. Yapılan yazılı açıklamada İBB Genel Sekreter Yrd. Mustafa Hacımustafaoğlu başkanlığında yapılan toplantıda, okulların açılacağı 17 Eylül Pazartesi günü trafikte olumsuzlukların yaşanmaması için ek trafik tedbirleri alındığı belirtildi.
Toplantıda alınan o tedbirler şöyle açıklandı: Okulların açılacağı hafta okul çevrelerinde yoğun trafik tedbirleri alınacak ve çok sayıda araç çekicisi hazır bulundurulacak. Mevcut yol – kazı çalışmaları okul açılış gününden önce bitirilecek ve okulların açıldığı hafta kadar yol-kazı çalışmaları yapılmayacak. Zorunlu çalışmalar ise gece yapılacak.
TOPLU TAŞIMA ARAÇLARI 7 SAAT ÜCRETSİZ HİZMET VERECEK
Okulların açıldığı gün toplu taşım araçları 06.00-13.00 saatleri arasında ücretsiz hizmet verecek. Öğrenci servisleri, okulların açıldığı ilk gün trafiğe boş çıkmamaları için bir hafta önceden öğrenci kayıtlarını bitirecekler. Öğrencilerin alınacakları yerler belirlenecek. Servisler öğrenciyi evinden alıp, evine bırakacak. Öğrencisiz boş olarak servise çıkmayacak. Okul servisleri, okulların açıldığı gün okul çevrelerindeki İspark otoparklarında okul giriş ve çıkış saatlerinde 2 saat ücretsiz araç park edecekler. Ayrıca, okul ve personel servisleri de toplu ulaşım araçlarının kullandığı otobüs yolu’nu kullanabilecek. Bunun yanısıra 9 noktada ücretsiz çekici hizmeti de verilecek. Otobüs durakları önlerine, yakınlarına park eden ticari taksi veya özel araçlara izin verilmeyecek. Buralara park ederek otobüslerin duraklara yanaşmalarını engelleyen araçlar çekilecek ve ceza uygulanacak. İETT, metrobüs hattı ve otobüslerde ek sefer koyacak. Şehir hatları vapur seferleri arttırılacak. Metro, Hafif Metro-Füniküler azami sıktıkta sefer düzenleyecek.
POLİS, JANDARMA VE ZABITA SEFERBER EDİLDİ
Trafik akışını sağlamak için bin 559 polis görev yapacak. Okulların açılacağı gün, büro hizmeti yapan polisler, İlçe Emniyet Müdürlükleri personeli ana arterlerde trafik düzenini sağlayacak. İl Jandarma Komutanlığı Sorumluluk Bölgesi’nde yaklaşık 800 personelle görev yapacak. İstanbul genelindeki okullar çevresinde ara sokaklarda bin Zabıta Memuru trafik düzenlemesine yardımcı olacak.


Kaynak : gundem.milliyet.com.tr


Demiryolu Haberleri Ara

İlk yorum yapan olun

Yorumlar