İspanya' da Demiryolu Çalışanları Greve Başladı

Hükümetin aldığı kemer sıkma politikaları kapsamında demiryolu sektörünün özelleştirilecek olmasına karşı çıkan sendikalar, 3 Ağustos’tan sonra ikinci kez 24 saatlik greve gitti. Demiryolu çalışanlarının grevinden, 261’i hızlı olmak üzere toplamda 350’den fazla trenin etkileneceği açıklandı. Ulaştırma Bakanlığı da, yüzde 73 olan minumum hizmetin verileceğini belirtti.
Hükümetin aldığı ve 31 Temmuz 2013 tarihinden itibaren yürürlüğe girmesi öngörülen demiryolu sektöründeki reformlarla hükümet, tren seyahatlerinde rekabeti ve kaliteyi artırıp, fiyatları düşürmeyi hedeflerken, sendikalar, bu plan ile binlerce demiryolu işçisinin işten çıkarılma tehlikesi yaşayacağını ve hizmetin kötüleşeceğini savunuyor.
Öte yandan Madrid ve Katalonya özerk yönetimlerinde de gün içerisinde, ulaştırma sektörünü kapsayan ayrı ayrı grevler olacak. Madrid metro çalışanları, toplu iş sözleşmeleriyle ilgili müzakerelerde henüz anlaşma sağlanamamış olmasını ve maaşlarının düşürülmesini protesto etmek için trafiğin en yoğun olduğu sabah ve akşam saatlerinde 4’er saatlik greve gidecek.
Katalonya’da ise, ekonomik krizle mücadele kapsamında yapılan kesintileri protesto etmek için metro ve otobüs gibi tüm toplu ulaşım sektöründe 24 saatlik grev olacak.


Kaynak : Akşamsohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar