İstanbul YHT Projesi İçin Çalışmalar Sürüyor

Bakanı Binali Yıldırım, Ankara- İstanbul Yüksek Hızlı Tren Projesi’nin planlandığı gibi 29 Ekim 2013’de tamamlanması için çalışmaları sürdürüyoruz dedi.
Kocaeli’nin Körfez İlçesi’ne bir dizi incelemelerde bulunmak üzere gelen Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren Projesi (YHT)’nin planlandığı gibi 29 Ekim 2013’de tamamlanması için çalışma yürüttüklerini söyledi.Ankara-İstanbul Hızlı Tren Projesi’nin Köseköy-Gebze kesimi rehabilitasyon ve yeniden inşasını incelemek amacıyla Kocaeli’nin Körfez İlçesi Yarımca şantiyesine gelen Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım burada Kocaeli Valisi Ercan Topaca, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’ndan bir brifing aldı. Daha sonra Yüksek Hızlı Tren projesi ile ilgili basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Bakan Yıldırım Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren Projesi ile ilgili yaptığı açıklamada projede herhangi bir sorun olmadığını ve planlandığı gibi 29 Ekim 2013 tarihinde tamamlanması için çalışmaların sürdürüldüğünü söyledi. Bir gazetecinin Demiryollarının yabancı kaynaklarla inşa ettirildiği eleştirileri sorusu üzerine Bakan Yıldırım, “Sen onları boşver. İş yapmayan adamların işi gücü yok iş yapanlara laf atarlar. Onlar olur ve çok itibar etmeyin. Yapılana bakın, İzmit ne diyor? Gelsin İzmit’e sorsunlar. Sakarya’ya, Ankara, Sivas, Eskişehir’e sorsunlar ve demiryollarında ne oluyor ne bitiyor öğrenmek daha kolay. Şimdi o faslı geçelim ve işimize bakalım.” dedi.
Ankara-İstanbul demiryolu projesinin belirli etapları olduğunu söyleyen Bakan Yıldırım, “2009 yılında Ankara-Eskişehir’i açtık. Eskişehir’den İnönüye kadar kısım bitti ve bekliyor. İnönü’den Köseköy’e çalışmalar devam ediyor. Köseköy’den Gebze’ye 56 kilometrelik kısım tamamen yenileniyor. İki hat var bir de ilave hat yapılıyor. Niye? Çünki bu bölgede çok fazla sanayi tesisi var ve çok fazla nufus var. Dolayısıyla iki hat burada ileride aynen TEM yolu ve D-100 Karayolu var. İzmit hala trafik yükünde ciddi sıkıntı yaşıyor. Transit trafiğide düşünerek buraya üçüncü bir hat ilavesi yaptık. Bu projeye sonradan dahil edilen konudur. Bunun projenin gidişatına etkileri nedir? O konuda bir bilgi aldık. Gördük ki herhangi bir sorun yok. Proje tamamlandığı gibi 29 Ekim 2013 tarihinde tamamlanması için çalışmalar yürüyor.” dedi.
Derince-Köseköy arasında 17 kilometrelik bir kısımda taşıma yapıldığını söyleyen Bakan Yıldırım, “Genel itibariyle şuanda hat kapalı ve sadece Derince-Köseköy arasında 17 kilometrelik bir kısımda taşıma yapılıyor. Mecburen oradan ihracat var ve önemli bir kol. Diger kısımlar yapılınca o kolda tekrar alınacak projeye dahil edilecek. Şuanda yüzde 20’ye yakın toplamı itibariyle bitmiş gözüküyor. Eski hattın tamamının kaldırılması devam edeni saymazsak yüzde yüz mertebesinde kaldırma işlemleri yapılmış. Raylar ve diger malzemeler peyderpey geliyor. İşler yolunda. Planlanan süreçte bitirmek gayemiz. Onun için de takip lazım. Valimiz doğrudan işi olmadığı halde takip ediyor. Belediye Başkanımız sagolsun işlerinin arasında vakit ayırıyor ve takip ediyor. Çünki bu Kocaeli’nin, İzmit’in, İstanbul’un ve Türkiye’nin işi ve sagolsunlar. Bende düzenli olarak bundan sonra heray bu projedeki ilerlemeleri yerinde görmek varsa bir sıkışıklık, tıkanıklık onlara müdahele etmek için geleceğim.” dedi.


Kaynak : Haberlersohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar