Kılıçdaroğlu:”İki metro arasındaki kilometre maliyeti neden bu kadar yüksek”CHP’li parti yöneticileri ve belediye başkanlarının bulunduğu salona hitap eden Kılıçdaroğlu, CHP’li belediyelerin projelerin yeterince tanıtamadıkları özeleştirisini yaptı.

Belediye başkanlarından halkla ilişkilere daha fazla önem vermelerini isteyen Kılıçdaroğlu, Kadıköy – Kartal Metrosu’nun maliyetine ilişkin bazı iddialarda bulundu.
“Kilometre maliyeti neden yüksek”

Kadıköy – Kartal Metrosu’nun kilometre maliyetinin 141 milyon lira, tamamı İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin imkanlarıyla yapıldığını söylediği İzmir Metrosu’nun kilometre maliyetinin 56 milyon olduğunu belirten Kılıçdaroğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

“Değerli arkadaşlarım kullanılan kamu kaynağının hortuma değil, yatırıma gitmesi gerekir. Bunun için sorduk, ‘Sayın başbakan bu inanılmaz fiyat farkının nedenini anlatın’ dedik. Bunu sormak bizim hakkımız. Bu soruyu birkaç kez sorduk. Sayın başbakan 8 Eylül’deki konuşmasında ateş püskürdü. ‘Önce sen metro hafif metro nedir’ öğren dedi. Biz öğrenmekten zevk duyarız. Neden İzmir Büyükşehir Belediyesi 56 milyona sen 141 milyona yaptın ? Basit bir soru. İngilizce sormuyorum. Japonca sormuyorum, Türkçe soruyorum. ”

Türkiye’de ilk metro çalışmalarını Ankara’da Murat Karayalçın’ın, İzmir’de Yüksel Çakmur’un, İstanbul’da da Nurettin Sözen’in yaptığını söyleyen Kemal Kılıçdaroğlu, “Şimdi sayın başbakana bir başka soru soracağım. Üsküdar- Ümraniye Çekmeköy hattı. Bu da yeraltı tüneli şeklinde yapılacak, 3 yıl içinde tamamlanması planlanıyor. Kilometre başına maliyeti 63 milyon lira. Ulaştırma bakanlığı yapıyor 63 milyon liraya. İBB yapıyor 141 milyon liraya. Aynı kentte yapıyor. Bana bunun açıklamasını yap sayın başbakan” şeklinde konuştu. Başbakanın öfkelenmesi yerine denetim kurullarını devreye sokması gerektiğini söyleyen CHP Genel Başkanı, “Hortumdan nemalananlar hortumun hesabını soramazlar” dedi.

“CHP’li belediyelere ayrımcılık yapılıyor”

Metro yapımında İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin, Ulaştırma Bakanlığı’ndan tek kuruş maddi destek almadığını söyleyen Kılıçdaroğlu, buna karşın İstanbul’daki metro projelerini Ulaştırma Bakanlığı’nın almasının çifte standart olduğunu söyledi.

Kılıçdaroğlu, “Sayın Başbakan, ‘Biz burada muhalafetin belediyesi var diye bakmıyoruz’ diyor. Bu cümlesi de doğru değil. İstanbul’da 4, Ankara’da 3 metro hattının yapımını Ulaştırma Bakanlığı üstlenirken, İzmir’de merkezi hükümet tek katkı yapmamıştır” şeklinde konuştu.

Ankara’nın durumunun içler acısı olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, Ankara’da Karayalçın döneminde yapılan 23 kilometrelik Ankara metro hattı dışında yeni bir hat yapılamadığını öne sürdü.
Konuşmasının sonunda başbakan çağrıda bununan Kılıçdaroğlu Başbakan Erdoğan’ın Ankara’da kaldırımda yürümemesini istedi.

Kılıçdaroğlu sözlerini şöyle tamamladı:

“O kaldırım her an çökebilir. Ve biz bir başbakan kaybedebiliriz. ‘Sayın Kılıçdaroğlu sen bu sonuca nasıl vardın’ derse, söyleyeyim. Bir vatandaşımızın başına geldi. Üstelik de meclisten çok uzakta değil. İşine giderken kaldırımda yürüyor, kaldırım çöküyor. Cenazesini 3 km öteden metro çukurundan çıkardılar. Ya kazara sayın başbakan oradan yürüyerek gitseydi ne olacaktı? Üstelik bu tek kişi. Başbakan 50 korumayla geziyor. Çökme ihtimali daha yüksek. O nedenle sayın başbakandan istirhamım var. Metro inşaatları bitinceye kadar Ankara’da kaldırımda yürümeyin. Diyeceksiniz ki vatandaş. Ne yapsın vatandaş? Ölümü göze alarak mecburen yürüyecek. Sizin devri iktidarınızda bunlar oldu.

Kaynak : www.cnnturk.com

Reklamlar