Marmaray, Sadece İstanbul'u Değil Çin ile İngiltere’yi de Birbirine Bağlıyor

Marmaray’ın sadece İstanbul’u değil, Asya ile Avrupa’yı birbirine bağlayacağını belirten Bakan Yıldırım, “Dünyanın gözü burada” dedi.
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Marmaray projesinin uluslararası ulaşım entegrasyonu açısından çok önemli olduğunu belirtti.
Bakan Yıldırım, Marmaray projesinin Kadıköy-Üsküdar hattında devam eden çalışmaları yerinde inceledi. Kadıköy-Üsküdar arasındaki hattı personel taşıyan bir vagonla ilk kez geçen Yıldırım, öncesinde Kadıköy Ayrılık Çeşmesi şantiyesinde basın mensuplarına çalışmalara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
Yıldırım, şu bilgileri verdi: Çin’den kalkan İpekyolu treni iki kıtayı, yani Asya ile Avrupa’yı istanbul boğazının altından geçip Avrupa’da Londra’ya kadar devam edecek. Dolaysıyla kesintisiz bir ulaşım hattı için Marmaray olmazsa olmaz bir projedir. O yüzden bütün dünya bu projeyi dikkatle izliyor. Bu proje 1.5 milyon İstanbulluyu her gün bir yakadan diğer yakaya taşıyacak.”
DÜNYADA ÖRNEĞİ YOK
Projede, soğuk test aşamasına geçilebileceğini söyleyen Bakan Binali Yıldırım, Üsküdar istasyonuna ilişkin şu bilgileri verdi: ”278’e 35.5 metre… Özelliği deniz içinde inşa edilen bir istasyondur. Yani yüzme riskine karşı özel bir yapıdır. Denizin içine bir kutu yerleştiriyorsunuz adeta. Aslında suyun kaldırma kuvvetiyle bunu yukarı atması lazım. Burada ciddi bir mühendislik çözümü var. Bunu taşıyacak, ’sephiye’yi sağlayacak bir ağırlık oluşturuluyor yapının kendi içerisinde ve böylece belirli bir derinliğe bu alanı oturtuyorsunuz. Yani hacim olarak yaklaşık 300 bin metreküp. Dünyada bir örneği yok” dedi.


Kaynak : www.haber32.com.tr


Demiryolu Haberleri Ara

İlk yorum yapan olun

Yorumlar