Marmaray’ın ardından 2. tüp geçişi, son olarak 3. köprü açılacakUlaştırma Bakanı Binali Yıldırım, “Seneye Marmaray’ı açacağız. Ondan sonraki yılın sonunda 2. tüp geçişi açacağız. Daha sonraki 3. köprü açılacak” dedi.
Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Kaan Heliport açılışının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Trafiğe sürekli yeni araçların katıldığını ama yolların aynı ve park alanlarının yetersiz olduğunu ifade eden Yıldırım, “O halde toplu taşımaya ağırlık vermemiz lazım. Seneye Marmaray’ı açacağız. Ondan sonraki yılın sonunda 2. tüp geçişi açacağız. Daha sonraki 3. köprü açılacak” dedi.

RAYLI SİSTEM ÜÇE KATLANMALI

Yıldırım, 17 Eylül’den itibaren uygulanması planlanan Hızlı Geçiş Sistemi’nde (HGS) bakiyenin 30 lira altına düşmesi durumunda etiket hesabının kara listeye alınıp kapatılması uygulamasına yönelik bir soruya “En uzun mesafeye gidiş-geliş ücreti hesaplanıyor. Asgari o kadar olması isteniyor. Bu gayet doğal bir şey. Olmazsa ne olacak? Yolda kontür bitti, arabayı eğleyip başkalarından kart alma şansın yok. Eskiden kart alabiliyorlardı. Bu etiket cama yapıştırıldığı için öyle bir şans yok. Dolayısıyla bu 30 lira olmazsa başkalarını trafikte gitmesine seyrine engel olacak bir şey olur. Vatandaşın onun üzerinde çok fazla üzerinde durmaması lazım” şeklinde yanıt verdi. Bakan Yıldırım, İstanbul’un raylı sisteminin önümüzdeki 10 yıl içerisinde en az 3’e katlanması gerektiğini aksi halde İstanbul’daki trafik problemi rahatlatılamayacağını söyledi.

Trafiğe sürekli yeni araçların katıldığını ama yolların aynı ve park alanlarının yetersiz olduğunu ifade eden Yıldırım, “O halde toplu taşımaya ağırlık vermemiz lazım. Seneye Marmaray’ı açacağız. Ondan sonraki yılın sonunda 2. tüp geçişi açacağız. Daha sonraki sene 3. köprü açılacak. Yine 2014’ün başında Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Treni devreye girecek. Bir yandan da Avrupa’nın en büyük havaalanlarından birini yapıyoruz. Bunları dikkate aldığımızda İstanbul’un 2023 yılına kadar raylı sistem planlamasının 400 kilometrelere kadar çıkması gerekir.” dedi. 3. köprü için Karadeniz çıkışında sondaj çalışmalarının başladığını da aktaran Yıldırım, köprü ayaklarının geleceği bölgede zemin etütleri yapıldığını ve takvimin planlandığı gibi işlediğini kaydetti.

Kaynak : www.dha.com.tr

Reklamlar