Metro vagonu üreten Çinli CSR Zhuzhou Electric Locomotive, Türkiye ofisini İzmir'de açtı

İzmir’in yeni metro istasyonlarında kullanılan vagonları üreten ve Türkiye’de yatırım arayışı içinde olan Çinli CSR Zhuzhou Electric Locomotive, Türkiye ofisini İzmir’de açtı. İzmir ve Ankara başta olmak üzere Türkiye’deki büyükşehir belediyelerine üretim yapan Çinli vagon devi, bu karar sonucu Türkiye’deki tüm operasyonlarını İzmir’den yönetecek.
ORTAK ARIYOR
Çinli firmanın İzmir’i merkez yapması, yatırım için Ege Bölgesi’nin öne çıktığı şeklinde de yorumlanıyor. Çinlilerin yaklaşık 500 milyon dolara ulaşacağı tahmin edilen yatırımını çekmek için İzmir, Ankara ve Bursa kentleri yarışıyor. İzmir Metrosu’nda kullanılacak 33 milyon euroluk 32 vagon için geçtiğimiz yıl Çin’e giden İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da CSR firmasının yatırım için hızlı bir şekilde 100-120 bin metrekarelik arazi arayışına başladığını belirterek, “Bu benim 7 yıllık belediye başkanlığım sırasında Çin’den aldığım en somut yatırım önerisidir. Çok sevinçliyim” diye konuşmuştu.
Daha sonra İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nu ziyaret eden CSR Zhuzhou Genel Müdür Xu Zongxiang da, “Yerel bir ortakla fabrika kurmak ve bütün Türkiye’ye üretim yapmak istiyoruz. Yatırım olarak İzmir’i en uygun şehir olarak görüyorum, çünkü ilişkilerimiz çok iyi. Türkiye’de başka şehirlerle böyle ilişkilerimiz yok” demişti.
GÖRÜŞMELER SÜRÜYOR
CSR firmasının yetkilileri, BMC fabrikasının yanı sıra Aliağa Organize Sanayi Bölgesi’nde de incelemede bulunmuştu. Çinliler ile İzmir Büyükşehir Belediyesi arasında tramvay projesinde kullanılacak vagonlarla ilgili de görüşmeler yapılmıştı.
CSR firmasının Bahçelievler’de açılan ofisinin faaliyet konuları arasında raylı nakliye ekipmanları ve parçalarının araştırma-geliştirme, imalat, tamir, satış ve satış sonrası hizmeti yer alıyor. Türkiye’de orta vadede 5 bin dolayında metro aracına ihtiyaç duyulacağı ifade ediliyor.
Bu arada CSR firmasının İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İzmir Kalkınma Ajansı ile yatırım için görüşmelerinin devam ettiği öğrenildi. Firma yetkililerinin Türkiye’de bir yatırım düşünlerinin olduğu, bu konuda ciddi bir araştırma yaptıkları ve önceliklerinin İzmir’de olduğu belirtiliyor. Firmanın hem İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne teslim ettikleri araçların verimli şekilde çalışması hem de Türkiye operasyonlarını yönetmek için ofis açtıkları ifade ediliyor.
“Çinli girişimcilere kucak açmaya hazırız”
Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir’in yeni metro vagonlarını üreten Çinli demiryolu ekipmanları üreticisi CSR firmasıyla kurdukları iyi ilişkilerin, her iki taraf için de çok olumlu sonuçlar doğuracağına inandığını söyledi. 2011 Ağustos ayında gerçekleştirdiği Çin ziyareti sırasında Hunan eyaletindeki CSR fabrikasında incelemelerde bulunan ve CSR Grubu’nun Başkanı Zheng Changhong ile görüşen Başkan Kocaoğlu, “O görüşmemizde, CSR’nin yatırım için 100-120 bin metrekarelik araziye ihtiyaç duyduğunu konuşmuştuk. Bu, 7 yıllık belediye başkanlığım sırasında Çin’den aldığım en somut yatırım önerisiydi. Yavaş yavaş bu adımların atılıyor olması, İzmir adına çok sevindirici” dedi.
Çinli CSR’nin Büyükşehir ihalesini kazanarak vagonda Avrupa pazarına ilk kez İzmir’den girdiğine de dikkat çeken Büyükşehir Belediye Başkanı şöyle devam etti: “Sayın Changhong’ya yazdığımız davet mektubundan da olumlu yanıt almıştık. Ardından şirketin Genel Müdürü Xu Zongxiang, Bornova-Evka-3 hattının açılış töreni için İzmir’e gelip konuğumuz oldu. Burada İzmirli sanayicilerimizle birlikte bazı tesisleri ve organize sanayi bölgelerini gezdi. Çok iyi intibalarla İzmir’den ayrıldı. Dolayısıyla CSR’nin Türkiye’deki ilk ofisini İzmir’de kurması, bizim için sürpriz olmadı. Kentin yerel yönetimi olarak, İzmir’e yatırım planlayan Çinli girişimcilere tüm içtenliğimizle kucak açmaya hazırız


Kaynak : www.yeniasir.com.trsohbet

1 Comment

Yorumlar