Ortadoğu’yu demir ağlarla örecekler

Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerinde ulaşım sektöründeki projelerin artması nedeniyle önümüzdeki üç yıl içerisinde farklı demiryolu projelerine 250 milyar doların üzerinde bir kaynak aktarılacağı bildirildi.
Yüzölçümü 15 milyon km kareyi geçmesine rağmen 34 bin km uzunluğundaki demiryolu ağı ile bu bölge dünyada demiryolu yoğunluğunun en düşük olduğu bölgelerinden birisi kabul ediliyor. Yeni projelerin demiryolu ağının uzunluğunu 67 bin km’ye çıkarması ve danışmanlık ve dizayndan ray ve iletişim sistemlerine kadar yerel ve yabancı firmalar için büyük imkanlar sunması bekleniyor.
Dubai merkezli araştırma ve yayın firması MEED’e göre bölgede planlanan ya da inşaatı devam eden demiryolu projelerinin değeri 156 milyar dolara ulaşıyor. Bu projelerin yüzde 29’u inşa edilirken yüzde 12.5’u da ihale aşamasında bulunuyor. Diğer ülkelerdeki demiryolu projelerinin tahmini değeri ise şöyle oldu: İran (34 milyar dolar), Suudi Arabistan (31 milyar dolar), Irak (13 milyar dolar), Kuveyt (14 milyar dolar) Katar (13 milyar dolar) ve Birleşik Arap Emirlikleri (14 milyar dolar).
Körfez ülkelerinden Katar’da ihaleye çıkarılacak demiryolu inşaat projelerinin değeri 8.5 milyar doları buluyor. Benzer şekilde Irak, 2.5 milyar dolar ve Tunus, 2.1 milyar dolarlık demiryolu projesini yakın zamanda ihaleye çıkaracak. Bunun yanısıra uzmanlar, bölgedeki ulaşım projelerinde finans ve kaynak bulma gibi bazı engellerle karşılaşıldığını ifade ediyor.


Kaynak : focushaber.comsohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar